Piknik „Ziemia Mińska w 100-lecie Niepodległości” i rekonstrukcja historyczna „Mińsk 1920”

Ziemia Mińska w 100-lecie Niepodległości
Rekonstrukcja Historyczna „Mińsk 1920”

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Mińskiej pragnie poinformować o współorganizacji wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego wielkiego wydarzenia, jakim będzie piknik „Ziemia Mińska w 100-lecie Niepodległości” promujący osiągnięcia i walory Ziemi Mińskiej – podczas Rekonstrukcji Historycznej „Mińsk 1920”. Głównymi organizatorami rekonstrukcji są Towarzystwo Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich im. Gen. K. Sosnkowskiego w Mińsku Mazowieckim i Muzeum Ziemi Mińskiej. Miasteczko Promocyjne Ziemi Mińskiej skupi w jednym miejscu wieloletni dorobek tego mazowieckiego regionu. Impreza odbędzie się w dniach 18-19 sierpnia 2018 r. na łące obok pałacu w Janowie tuż obok lotniska 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego (18.08.18) i w Mińsku Mazowieckim (19.08.18).

Podczas rekonstrukcji inscenizowane będą walki toczone wokół Mińska w sierpniu 1920 r. Widzowie zobaczą zajęcie miasta przez bolszewików. Potem jego wyzwolenie 17 sierpnia w wyniku uderzenia silnej grupy pancernej i lotniczej w ramach tzw. cudu nad Wisłą, walki piechoty i kawalerii w tym pokazy z udziałem kaskaderów. Najważniejszym elementem pokazu będzie udział w niej replik czołgów Renault FT17, samochodu pancernego Ford FTB i przede wszystkim repliki samolotu, który bombardował oddziały bolszewickie w Mińsku. Po rekonstrukcji widzowie będą mogli zobaczyć z bliska uzbrojenie walczących stron i porozmawiać z rekonstruktorami.

Impreza, która z pewnością ściągnie rzesze uczestników tak lokalnych, jak i przyjezdnych, będzie idealną okazją do promocji Ziemi Mińskiej – jej osiągnięć, walorów, oferty turystycznej i około turystycznej – stąd pomysł na organizację miasteczka namiotowego, w którym zaprezentują się gminy i miasta powiatu, wszyscy chętni przedsiębiorcy, firmy turystyczne i handlowe. Na stoiskach dostępne będą materiały promocyjne, warsztaty rękodzielnicze (np. wyplatanki z siana czy wikliny), regionalne swojskie jadło. Będą gry i zabawy dla najmłodszych z wykorzystaniem zabawek i dużych gier planszowych, przygotowanych przez osadzonych w Zakładzie Karnym z Siedlec w tamtejszej pracowni terapeutycznej w ramach ergoterapii. Powstanie wiejskie mini-zoo a także padok do jazdy na kucykach. Na scenie zagoszczą lokalne zespoły ludowe, wystąpią też znani artyści z repertuarem patriotycznym acz nie tylko. Zaproszeni zostali: raperzy Tadek (Tadeusz Polkowski) i Dempsey, Garwoliński Teatr Muzyczny „Od Czapy” i Zespół NO TO CO. Imprezę prowadzić będą aktorzy Monika Mazur i Tadeusz Lempkowski.

Najważniejsze cele przedsięwzięcia to:
- upowszechnienie wiedzy historycznej o Mazowszu i walkach toczonych na Ziemi Mińskiej w wojnie 1920 r.
- przedstawienia bogatej oferty kulturalnej i turystycznej regionu
- promowanie kultury, tradycji, folkloru, kulinariów regionu – a tym samym zachęcenie gości przybyłych na rekonstrukcję do powrotu na Ziemię Mińską w celach rekreacyjnych i turystycznych
- integrowanie lokalnej społeczności poprzez jej udział w pikniku.

Serdecznie zapraszamy!

Za nami pierwszy dzień Forum Wizja Rozwoju

Za nami pierwszy dzień Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w Polsce Północnej. Przedstawiciele największych polskich przedsiębiorstw, właściciele małych, średnich i dużych firm, a także założyciele start-upów oraz innowatorzy rozpoczęli w Gdyni omawianie obszarów strategicznych dla rozwoju Polski.

Najważniejsze wystąpienie należało dziś do szefa rządu – Mateusza Morawieckiego, który wielokrotnie podkreślał istotę wsparcia państwa dla sektora stoczniowego. „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku. Dodatkowo Gdańsk i Gdynia razem to dzisiaj największe porty przeładunkowe nad Morzem Bałtyckim”. Premier mówił także, że niepodległość warunkuje rozwój gospodarczy, a dobry rozwój gospodarczy jest elementem, który umacnia niepodległość, suwerenność każdego kraju. Morawiecki dodał, że przedsiębiorcy potrzebują współpracy z samorządami i liczy na to, że ta współpraca będzie coraz dojrzalsza. Mateusz Morawiecki chce, żeby rząd skupił się na nowym kontrakcie społecznym, na zrównoważonym rozwoju. „Żeby Chojnice, Kościerzyna i inne mniejsze miasta miały takie same szanse startu jak duże metropolie” – podkreślał. „Wkrótce bowiem cała Polska stanie się jedną wielka strefą ekonomiczną. Swoją obecnością na Forum chcę zainspirować Was do myślenia o rozwoju w perspektywie 20 lat” – podsumował Morawiecki.     

Po wystąpieniu premiera głos zabrali: minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej przekonywała, że nie jesteśmy narodem, który marzy o przejściu na emeryturę. „Przywrócenie wieku emerytalnego na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn to nie jest zmuszanie nikogo do emerytury. To tylko minimalny wiek emerytalny” – tłumaczyła Elżbieta Rafalska. „Wielu spodziewało się, że wprowadzone przez nas zmiany to będzie katastrofa dla polskiego rynku pracy, że z tego rynku pracownika odejdzie pół miliona osób, które osiągnęły uprawnienia emerytalne. Tymczasem – jak dodała minister – okazało się, że największą przeszkodą niepozwalającą kontynuować zatrudnienia jest stan zdrowia. Według danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej – do końca 2017 r. uprawnionych do przejścia na emeryturę było 414 tys. osób i z tej możliwości skorzystało ok. 80 proc. tej grupy. Wśród nich ok. 60 proc. stanowiły osoby nieaktywne na rynku pracy lub pobierające świadczenia przedemerytalne, zdrowotne, pomocy społecznej albo zasiłki dla bezrobotnych”.     

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska mówiła, że jej resort chce, aby Sejm już we wrześniu zajął się przygotowywaną przez resort ustawą zmieniającą zasady funkcjonowania obecnych szkół zawodowych. „Chcemy przekształcić je w szkoły branżowe. Mamy nadzieję, że po przyjęciu zapisów przez Radę Ministrów już w grudniu podpisze je prezydent”. Według zapowiedzi szefowej MEN – inne zmiany dotyczyć będą możliwości finansowania przez pracodawców zakupu sprzętu przez szkoły, dokładania się do pensji nauczycieli lub fundowania uczniom staży. Dzięki temu pracodawcy nie będą płacić podatku od darowizn. Zmiana ma dotyczyć również zasad finansowych samorządowych szkół branżowych. Dziś szkoła, która zarabia pieniądze, musi je oddać samorządowi. „My chcemy, żeby miała swój wyodrębniony rachunek” – powiedziała minister Zalewska. Zdaniem szefowej MEN ustawa nie będzie generować kosztów dla budżetu.

W pierwszym dniu Forum Wizja Rozwoju wykonano również milowy krok w rozwoju polskiej elektromobilności. Przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz spółek energetycznych: Enea SA, Energa-Operator SA, PGE Dystrybucja SA i Tauron Dystrybucja podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w ramach programu e-VAN. Dzięki niemu w Polsce mają szansę powstać innowacyjne, bezemisyjne pojazdy użytkowe. Chodzi o auta dostawcze, które będą dostosowane do potrzeb sygnatariuszy listu intencyjnego, aby mogły być wykorzystywane m.in. we flotach spółek do realizacji codziennych zadań.

Kolejna ważna umowa została dziś zawarta między spółką Przewozy Regionalne a Klastrem Luxtorpeda 2.0. Klaster skupia największe przedsiębiorstwa branży transportu kolejowego w Polsce. Będzie realizował Program na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju stworzony przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jego członkowie będą sobie wzajemnie pomagać – udzielać sobie pomocy legislacyjnej i organizacyjnej, tworzyć wspólne rozwiązania biznesowe. Zadaniami klastra są: wsparcie innowacji przy zamówieniach publicznych, budowa i modernizacja taboru czy prace nad wspólnym biletem.

Na koniec dnia podczas uroczystej gali specjalna kapituła przyznała nagrody gospodarcze.

– Główną nagrodę w kategorii „Społeczna odpowiedzialność biznesu” otrzymała firma ENERGA S.A. W tej samej kategorii wyróżnienie specjalne przyznane przez organizatora wydarzenia, Fundacji Vizja Rozwoju otrzymał Zakład Farmaceutyczny Adamed Pharma S.A.
– w kategorii „Badania”, rozwój i transfer nowoczesnych technologii nagrodę otrzymała firma Astronika Sp. z o.o.
– w kategorii „Elektromobilność” nagrodzona została spółka Enspirion Sp z o.o.
– w kategorii „E-gospodarka” laur Forum Wizja Rozwoju trafił do spółki Fibrain Sp. z o.o.
– w kategorii „Start-up” przyznano dwie równorzędne nagrody, które otrzymały firmy Findair Sp. z o.o. oraz Sky Tronic Sp. z o.o.
– za innowacyjność nagrodę główną zdobyła firma DGT Sp. z o.o.
– w kategorii „Zarządzanie” nagroda trafiła w ręce spółki Euro-Eko Sp. z o.o.

Na drugi dzień Forum Wizja Rozwoju w Gdyni organizatorzy zaplanowali obszerny blok poświęcony tematowi srebrnej gospodarki, w czasie którego omówione zostaną zagadnienia związane z polityką senioralną oraz bloki elektromobilność, energetyka, start-up, gospodarka morska, automatyzacja i robotyzacja, transport i logistyka i społeczna odpowiedzialność biznesu. Zakończenie planowane jest na godzinę 16.30.

 

Dziś rusza Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Innowatorzy, przedsiębiorcy i wizjonerzy porozmawiają m.in. o start-upach, budownictwie, e-gospodarce, ekomobilności, transporcie, spedycji i logistyce oraz o srebrnej gospodarce. To wszystko już dziś oraz 26 czerwca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni i w Gdynia Arenie.

Wydarzenie zgromadzi 5 tys. uczestników i 500 prelegentów, którzy wezmą udział w prawie 100 panelach dyskusyjnych. Forum podzielone zostało na 17 bloków tematycznych.

Jednym z partnerów Forum będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, którego przedstawiciel weźmie udział w panelu „Finansowanie ekspansji zagranicznej i eksportu w krajach Trójmorza”. Prezes Zarządu BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka deklaruje, że misją tego państwowego banku rozwoju jest między innymi finansowanie ekspansji polskich przedsiębiorstw w regionie: „Mamy świadomość, że na wysoce konkurencyjnych rynkach międzynarodowych polskim przedsiębiorstwom niezbędny jest solidny partner, który pozwoli wesprzeć ich plany rozwojowe. Chcemy ułatwić ekspansję nie tylko projektom o strategicznym znaczeniu dla Polski, ale również pomóc w odniesieniu pierwszych sukcesów podmiotom, które na rynkach międzynarodowych stawiają dopiero swoje pierwsze kroki”.

Ważnym panelem dyskusyjnym podczas Forum będzie panel: „1918 i 2018 – czas wielkich inwestycji”. Jeden z prelegentów – Krzysztof Kopeć, Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, zaznacza, że zlokalizowany w Polsce przemysł farmaceutyczny nie powinien być traktowany wyłącznie jako element w realizacji polityki zdrowotnej czy lekowej. „Cele Ministra Zdrowia w tym zakresie nie mogą dominować nad celami resortów gospodarczych, finansów czy nauki i szkolnictwa wyższego. Każde z nich powinny być ze sobą powiązane, realizowane w sposób skoordynowany i powstać w oparciu o międzyresortowe ustalenia” – dodaje Kopeć.

Warto zaznaczyć, że partnerem Forum Wizja Rozwoju zostały Przewozy Regionalne POLREGIO. „Transport kolejowy jest kluczowy dla rozwoju Polski i stanowi niezbędny element łańcucha logistyki w sektorze towarowym i pasażerskim. Cieszę się z inicjatyw takich jak Forum Wizja Rozwoju, ponieważ jako największy pasażerski przewoźnik w Polsce jesteśmy przekonani o kluczowej roli, jaką kolej odgrywa i będzie odgrywać w procesie budowy pozycji naszego kraju. Kolej to przyszłość transportu, stąd już teraz należy rozmawiać o jej kształcie i strategii rozwoju” –mówił Krzysztof Zgorzelisk, prezes POLREGIO

W ramach Forum Wizja Rozwoju będzie można wziąć udział w konkursie Smart City Hackathon. Jest on skierowany do grafików, programistów, studentów, naukowców i osób, które nie boją się wychodzić poza myślowe schematy. Organizatorzy: Fundacja Vizja Rozwoju oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapraszają wszystkich mających potrzebę wprowadzenia zmian do polskich miast, chcących wpłynąć na poprawę życia społeczności miejskiej oraz mają pomysł, jak podnieść atrakcyjność oraz konkurencyjność polskich miast na arenie międzynarodowej.

Aby wziąć udział w Smart City Hackathon Wizja Rozwoju, należy zebrać drużynę albo zgłosić się samodzielnie i założyć konto na ChallengeRocket.com, a następnie zarejestrować się na wydarzenie. Następny etap to przedstawienie swojej idei podczas konkursu i praca nad jej rozwojem. Każdy zaprezentowany projekt będzie brał udział w głosowaniu online i może wygrać Nagrodę Publiczności. Zwycięzca Nagrody Głównej otrzyma 5 tysięcy złotych i nawiąże współpracę z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii nad dalszym wsparciem swojego rozwiązania.

Gdynia przyjmie uczestników Forum Wizja Rozwoju w dwóch obiektach, które należą do wizytówek miasta – Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia oraz nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej Gdynia Arena. To w tym miejscu, wieczorem 25 czerwca, odbędzie się wręczenie Nagród Gospodarczych.

Więcej informacji na stronie wizjarozwoju.pl.

Patronat honorowy: Prezes Rady Ministrów.

Partnerzy merytoryczni: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Partnerzy: Akademia Morska w Gdyni, Gdynia.

Patron główny: KGHM Polska Miedź S.A.

Partner strategiczny: BGK, PKN ORLEN

Partner główny: Totalizator

Mecenas: ENERGA S.A., Partner +, PKO BP, Fundacja KGHM Polska Miedź

Partner: Agencja Rozwoju Przemysłu, DGT, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Partner kolejowy: Przewozy Regionalne

Partner instytucjonalny: Pracodawcy RP

Główny Patron Medialny: Polskie Radio

Patroni medialni:
Rzeczpospolita
Młoda Gdynia
„Sieci”
„Gazeta Bankowa”
wGospodarce
Wpolsce.pl
„Do Rzeczy”
„Niedziela”
Radio Gdańsk
Radio Maryja
Telewizja Trwam
TVP3
TVP3 Gdańsk
„Gazeta Polska”
niezależna.pl
„Nowe państwo”
Stefczyk.info
PAP
Cire.pl
Poranek Rozgłośni Katolickich „Siódma 9”
„Gość Niedzielny”
Radio Głos
Challengerocket
nakolei.pl

Forum Wizja Rozwoju, 25 i 26 czerwca 2018, Gdynia

Fundacja Vizja Rozwoju, została ustanowiona w celu wspierania i promocji działalności innowacyjnej w polskiej gospodarce. Jednym z realizowanych przez Fundację projektów jest organizacja Forum Wizja Rozwoju. Pierwsza edycja Forum odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni oraz w Hali Gdynia Arena 25 i 26 czerwca 2018 roku.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów. Partnerami Forum są: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Forum Wizja Rozwoju jest największym wydarzeniem gospodarczym w północnej Polsce. Tematyka Forum koncentruje się na aktualnych i najważniejszych wyzwaniach stojących przed polską gospodarką. Wśród istotnych tematów omawiane będą zagadnienia dotyczące ekomobilności, e-gospodarki, strefy ekonomicznej - Polska, budownictwa, energetyki, automatyzacji, robotyzacji polskiego biznesu oraz szeroko rozumianego rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu.

Strategiczne obszary dla rozwoju gospodarczego Polski skoncentrują uczestników największych polskich podmiotów gospodarczych. Prelegenci to eksperci w swoich dziedzinach. Udział w Forum umożliwi wymianę doświadczeń biznesowych oraz poszukiwanie wspólnych projektów gospodarczych, co przyspieszy zaplanowane pozytywne zmiany w różnych sektorach polskiej gospodarki.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: wizjarozwoju.pl.

Zapraszamy do odsłuchania rozmowy z Małgorzatą Zwiercan, jedną z inicjatorek Forum. 

Noc Muzeów w Domu Arcybiskupów Warszawskich

Dom Arcybiskupów Warszawskich będzie otwarty dla zwiedzających 19 maja 2018 r.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów od godziny 18.00 do północy można będzie zwiedzać Dom Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17-19. To szczególne miejsce dostępne jest dla zwiedzających tylko raz w roku!

Co więcej – w rolę przewodnika wcieli się w tym dniu Pani Anna Rastawicka – współpracowniczka Prymasa Tysiąclecia i tegoroczna laureatka nagrody Kustosz Pamięci Narodowej! O mieszkańcach pałacu i jego gościach opowiedzą także edukatorzy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

W programie poza zwiedzaniem Domu Arcybiskupów Warszawskich zaplanowano koncert pieśni sakralnych J. Staromieyskiego, F. Schuberta,  C. Cacciniego, A. Wawiłowa, F. Nowowiejskiego i M. Lorenca. Wykona je Agnieszka Gertner-Polak – sopranistka specjalizująca się w muzyce sakralnej i kameralnej, absolwentka m.in. Hochschule fur Music und darstellende Kunst w Wiedniu, występująca obok sław światowej wokalistyki. Ww. 1 listopada 1997 r., w rocznicę święceń kapłańskich Ojca Świętego Jana Pawła II, śpiewała w Watykanie podczas Mszy św. odprawianej przez Dostojnego Jubilata. Towarzyszyć jej będzie Justyna Gertner-Piechel (wiolonczela).

Zapraszamy!

Dom Arcybiskupów Warszawskich, Pałac Borchów, Pałac Arcybiskupi, zlokalizowany przy ul. Miodowej 17-19, zbudowany w XVIII wieku w miejscu wcześniejszego dworu z XVII w., obecnie w stylu barokowo-klasycystycznym. W 1843 r. budynek został przekazany na siedzibę arcybiskupa warszawskiego i funkcję tę pełni po dzień dzisiejszy. Podczas II wojny światowej gmach pałacu został zniszczony. Tu m.in. toczyły się najcięższe walki w czasie Powstania Warszawskiego. Po wojnie, w latach 1949-1954, Pałac został odbudowany według projektu Stanisława Marzyńskiego. Pałac był rezydencją Prymasów Polski do 2007 r.

W budynku mieściły się m.in. szulernia, restauracja, kwatera główna, hotel, poselstwo Rosji czy Instytut Aleksandryjski Wychowania Panien. W 1843 r. budynek przekazano na siedzibę arcybiskupa warszawskiego i funkcję tę z przerwą pełni do dziś. W trakcie Powstania Warszawskiego uległ całkowitemu zniszczeniu. Odbudowany na podstawie planów Merliniego. Rezydowali w nim wszyscy prymasi Polski, aż do roku 2007. To tu we wrześniu 1953 r. funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego aresztowali kardynała Stefana Wyszyńskiego, wieloletniego gospodarza Pałacu, wielokrotnie modlił się w nim kardynał Karol Wojtyła, potem ojciec święty Jan Paweł II.

Ten jeden raz w roku można zobaczyć m.in. Salę Tronową czyli najbardziej reprezentacyjną salę Pałacu, w której m.in. wystawiono trumnę Prymasa, Gabinet Papieski – miejsce wypadków z uwięzienia Prymasa Wyszyńskiego, balkon, z którego, po powrocie z uwięzienia, Prymas pozdrawiał licznie zgromadzonych wiernych, a Jan Paweł II pozdrawiał ich podczas swoich pielgrzymek, Czarny Gabinet, tj. miejsce pracy Prymasa Wyszyńskiego i miejsce, w którym przyjmował audiencje.

„Rosa, jak ty to robisz? Małe sekrety wielkiej rodziny”

„Jak to robicie? Jak się organizujecie w kwestii gotowania, robienia zakupów czy prania dla takiej liczby osób? Jak to możliwe, że w domu jest spokój potrzebny do nauki? Jak znajdujecie czas na rozrywkę? Na czym polega wasz sekret?”

W tej książce Rosa Pich, lat czterdzieści siedem, córka Rafaela Picha, legendarnego założyciela Akademii Familijnej, matka osiemnaściorga dzieci, na co dzień pracująca zawodowo na pół etatu, wyjawia nam, jak można być szczęśliwym i świetnie się bawić, niezależnie czy ma się jedno, dwoje, troje, czy… osiemnaścioro dzieci.

Przedstawiając wiele anegdot i zabawnych historii, których uczestnikami są jej dzieci, mąż, przyjaciele, itd. opowiada nam o codzienności swojej rodziny, o wyzwaniach, którym stawiają czoła oraz o cudownej przygodzie, jaką jest życie rodzinne.

Postigo Pich  to najprawdopodobniej największa europejska rodzina. Poświęcono jej program dokumentalny BBC „The biggest family in the world” [„Największa rodzina na świecie”], pojawia się często w różnych mediach w Hiszpanii i na świecie.

Rosa Pich-Aguilera Roca, „Rosa jak ty to robisz? Małe sekrety wielkiej rodziny”, Wydawnictwo Fronda, Warszawa 2018.