Dr Wojciech Szewko: Donald Trump realizuje plany, na które swoim zdaniem dostał mandat demokratyczny

Dr Wojciech Szewko: Donald Trump realizuje plany, na które swoim zdaniem dostał mandat demokratyczny

„Donald Trump zapowiedział przeniesienie izraelskiej ambasady w swojej kampanii wyborczej i on konsekwentnie realizuje to, do czego dostał – jak uważa – mandat demokratyczny. (…) Jednocześnie jest jeszcze drugie dno, które polega na szczególnych związkach Trumpa z Benjaminem Netanyahu” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” dr Wojciech Szewko, ekspert ds. bezpieczeństwa i Bliskiego Wschodu.

„Prawdę powiedziawszy chyba w historii USA nigdy nie było, żeby była tak wielka podległość polityczna administracji interesom państwa, które ma jednak często sprzeczne interesy z amerykańskimi. Musimy pamiętać, że za czasów Obamy te stosunki izraelsko-amerykańskie były dosyć chłodne” – przypominał ekspert.

„Reakcja świata jest bardzo zróżnicowana. Są takie państwa, które zareagowały, szczególnie na tę masakrę ludności cywilnej, bardziej niż się spodziewano: RPA odwołała ambasadora z Izraela, Turcja odwołała ambasadora zarówno z USA, jak i z Izraela. Jest również część świata, która jak najbardziej popiera to, co zrobili izraelscy żołnierze uznając, że strzelanie do nieuzbrojonych cywilów jest elementem samoobrony. Europa to potępiła, ale w sposób miękki” – zauważył dr Szewko.

„Przypomnijmy: Strefa Gazy jest tak naprawdę jednym wielkim obozem jenieckim, w którym 40% ludności to młodzież, w której jest prawie 50% bezrobocia, które jest całkowicie uzależnione od Izraela, bo Izrael wprowadził blokady morskie i lądowe” – przypominał rozmówca Anny Skiepko.

back to top