Krzysztof Michałkiewicz: Rząd nie jest od rozwiązywania indywidualnych kwestii pojedynczych osób

Krzysztof Michałkiewicz: Rząd nie jest od rozwiązywania indywidualnych kwestii pojedynczych osób

„Rząd nie jest od rozwiązywania indywidualnych kwestii pojedynczych osób. Poprosiłem swoich współpracowników o sprawdzenie, ile wojewoda i PFRON przekazują środków do Torunia, bo te panie są z Torunia (…) Tak naprawdę panie występują w interesie dosyć wąskiej grupy” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

„Senat przyjął w ostatnim czasie 3 ważne ustawy wspierające osoby z niepełnosprawnościami: podniesienie renty socjalnej, o specjalnych rozwiązaniach zwiększających m. in. dostęp do rehabilitacji oraz drugi pakiet «Za Życiem»” – wymieniał minister.

„Rozmawialiśmy z prezesem NFZ i zapowiedział, że NFZ ma stworzyć zupełnie nowy produkt, oddzielnie kontraktowany, ma także podnieść wartość świadczenia rehabilitacji. Rehabilitacja ma być szerzej dostępna” – zapowiadał pełnomocnik rządu.

„System orzeczniczy jest rozproszony, konieczna jest reforma. (…) Trybunał Konstytucyjny powiedział jasno, że nie możemy dzielić osób z niepełnosprawnościami ze względu na wiek powstania niepełnosprawności” – przypominał gość Jarosława Wydry.

„Jednym z problemów jest pułapka rentowa – osoby z niepełnosprawnościami boją się podejmować pracę, bo mogą stracić świadczenie” – zauważył polityk.

„Mapa drogowa wsparcia osób z niepełnosprawnościami pokazuje nowy model także finansowania. Jest to odpowiedź na potrzeby tego środowiska” – mówił Michałkiewicz

back to top