Grzegorz Polak: Dom Arcybiskupów Warszawskich to miejsce, które wspaniale łączy teraźniejszość z historią

Grzegorz Polak: Dom Arcybiskupów Warszawskich to miejsce, które wspaniale łączy teraźniejszość z historią

„Wejście do Domu Arcybiskupów Warszawskich, zetknięcie się z obrazami, mozaikami – przenosimy się w inny świat. To jest miejsce, które wspaniale łączy teraźniejszość z historią” – mówił w poranku „Siódma 9” Grzegorz Polak, kierownik działu muzealnego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem zaprosił do odwiedzenia w czasie Nocy Muzeów (19 maja) Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej. To niezwykła okazja, ponieważ tylko raz w roku istnieje możliwość zwiedzenia tego miejsca.

„Ubiegłoroczna akcja dowodzi, że taka inicjatywa cieszy się wielką popularnością. Tłum ludzi przewijał się właściwie do 12 w nocy i tak będzie, mam nadzieję, w tym roku” – zaznaczył.

Przybliżył także historię Domu Arcybiskupów Warszawskich.

„Chciałbym zwrócić uwagę, że to niezwykłe miejsce wiąże się z dwiema niezwykłymi postaciami. (…) Są nimi wieloletni gospodarz przy Miodowej prymas Stefan Wyszyński i okazjonalny gospodarz Ojciec Święty Jan Paweł II, który mieszkał tam, ponieważ nie było nuncjatury apostolskiej w Polsce Ludowej, Dom Arcybiskupów Warszawskich był rezydencją papieża podczas jego wizyt w Warszawie w 1979, 1983 i 1987 r., a w 19991 i 1999 r. papież tam też zajrzał, modlił się. Podczas tych trzech pierwszych pielgrzymek papież odbył tam kilkanaście ważnych spotkań (…) Prymas Wyszyński – dramatyczne dzieje. To jest ciekawa historia tego domu, bo na początku w 1749 r. była tam szulernia, którą założył potomek francuskich hugenotów, czyli ewangelików reformowanych. Co tam się później działo – był tam punkt dowodzenia armii rosyjskiej, cerkiew na parterze (…) Jak to się mówi kolokwialnie – rożne burzliwe koleje losu przechodził ten dom. Podczas powstania został zniszczony, później odbudowany. Warto wiedzieć, że tak na dobre rezydencją arcybiskupów warszawskich stał się od 1843 r., potem była przerwa na wojnę” – opowiadał gość poranka.

Więcej informacji o Nocy Muzeów w Domu Arcybiskupów Warszawskich, której patronujemy, można znaleźć na naszej stronie.

back to top