Abp Wacław Depo: Trzeba uświadamiać młodym ludziom, że sakrament bierzmowania to pierwszy i podstawowy krok ku dojrzałości

Abp Wacław Depo: Trzeba uświadamiać młodym ludziom, że sakrament bierzmowania to pierwszy i podstawowy krok ku dojrzałości

„Trzeba uświadamiać młodym ludziom, że sakrament bierzmowania to pierwszy i podstawowy krok ku dojrzałości, ale on właściwie otwiera bramę, a niczego nie zamyka. (…) Często podkreślam, że do tej pory rodzice i wychowawcy decydowali o podchodzeniu do sakramentów, a dziś wy świadomie i w sposób wolny i dojrzały decydujecie się na konsekwencję tego wyboru” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” ksiądz arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski.

„Trzeba umiejętnie podchodzić do tego, aby każde spotkanie z młodzieżą było bardzo indywidualne. (…) Każdy z nich jest niepowtarzalny, bo przychodzi z własną historią, nieraz z własnym rozdarciem. Trzeba zaufać ludziom młodym – to jest również nasze zadanie, jako wychowawców i duszpasterzy” – apelował ksiądz arcybiskup.

„Trzeba wrócić do podstawowego zadania, jakie wskazał sam Jezus w Wieczerniku, kiedy modlił się o Ducha Świętego «Uświęć ich w prawdzie, Ojcze», dlatego posyłamy Ducha Świętego, aby oni byli uświęceni w prawdzie, ale nie jakiejś prawdzie, w prawdzie, którą jest sam Chrystus. Nie chodzi o znajomość Pisma Świętego na pamięć, bo tego może się nauczy każdy. Chodzi o to, by zrozumieć, że Duch Święty podprowadza nas do Chrystusa, do osobistych spotkań” – przypominał metropolita częstochowski.

 

back to top