Łukasz Rzepecki: PiS powinno zrobić krok w tył ws. protestu w Sejmie

Łukasz Rzepecki: PiS powinno zrobić krok w tył ws. protestu w Sejmie

„PiS powinno zrobić krok w tył ws. protestu w Sejmie” – powiedział Łukasz Rzepecki, poseł ruchu Kukiz'15 w poranku „Siódma 9”.

Polityk, który dostał się do parlamentu z list Prawa i Sprawiedliwości, wskazywał na projekt ochrzczony mianem Paliwo+, który podniósłby ceny paliwa, jako moment przełomowy w jego historii politycznej. „Apelowałem, by wycofać się z tej ustawy. Wtedy pod presją opinii publicznej kierownictwo PiS wycofało się z podwyżek cen paliw, ale – niestety – dziś mamy déjà vu. (...) To był jeden z powodów. Sytuacja rozwinęła się tak, że byłem też za likwidacją immunitetów dla parlamentarzystów, co nie podobało się kierownictwu PiS” – ocenił Rzepecki.

Rozmówca Marcina Fijołka wskazywał, że najważniejsze dla niego było słowo dane wyborcom. „Może to naiwne, ale dałem słowo, że będę przeciwny jakiejkolwiek podwyżce podatków, niezależnie gdzie będę. W klubie Kukiz'15 mogę realizować swój program i poglądy. Współpraca układa się znakomicie i co najważniejsze, w ruchu Kukiz'15 nie ma odgórnego sterowania, a poseł może głosować tak, jak chce. To zasadnicza różnica między PiS a K'15” – zaznaczył.

Dopytywany o projekt daniny solidarnościowej, poseł Rzepecki ocenił to jako „majstrowanie przy podatkach”. „Niestety, ale to zatrważające, że kilkanaście dni temu była konwencja PiS – pan premier Morawiecki zapowiadał kolejne programy, opowiadał, że Polska to kraj mlekiem i miodem płynący, po czym nastąpiło zderzenie. Protestujący niepełnosprawni powiedzieli: «Sprawdzam» i upomnieli się o swoje prawa” – zaznaczył Rzepecki.

„Protest osób niepełnosprawnych powinien zostać zakończony, a rządzący powinni znaleźć pieniądze na ich postulaty. Jeśli mamy zapewnienia ze strony rządu o uszczelnianiu systemu podatkowego VAT, to pieniądze powinny się znaleźć. (...) Ten protest powinien być zakończony w pierwszym tygodniu od jego rozpoczęcia” – dodał gość poranka.

Na sugestię, że nawet prezydent Andrzej Duda podkreślił, że nie jest możliwa pełna realizacja postulatów protestujących, Rzepecki odparł: „Być może protestujący też powinni przemyśleć i po raz kolejny pójść na jakiś drobny kompromis. Widzę, że te osoby chcą załatwić sprawę jak najszybciej. (...) To sytuacja patowa z tego względu, że PiS nie chce zrobić honorowo kroku w tył; uważam, że to błąd” – dodał.

Poseł Kukiz'15 mocno chwalił również przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

Cała rozmowa w linku poniżej.

back to top