Ks. Tomasz Nowak: Jeżeli kapłani chcą pełnić funkcję Chrystusa, muszą być głęboko zanurzeni w Jego Sercu

Ks. Tomasz Nowak: Jeżeli kapłani chcą pełnić funkcję Chrystusa, muszą być głęboko zanurzeni w Jego Sercu

„Św. Jan Maria Vianney pięknie mówił, że kapłaństwo jest niczym innym jak umiłowaniem Serca Pana Jezusa, Jezusa, który jest Kapłanem najwyższym. Jeżeli chcemy pełnić Jego funkcję, jeżeli chcemy być alter Christus, to trzeba, żebyśmy w tym Sercu byli bardzo głęboko zanurzeni” – mówił w poranku „Siódma 9” ks. Tomasz Nowak, kustosz sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach (archidiecezja częstochowska). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem przybliżył dzisiejszą uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa i obchodzony dziś Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.

„Żyjemy takich w czasach, w których ludzie mają bardzo wiele do powiedzenia na temat kapłanów. Bardzo często są to słowa krytyczne. Jeżeli mamy cokolwiek do powiedzenia na temat kapłanów, to powiedzmy to Panu Jezusowi na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. Wtedy to nie będzie grzech obmowy, ale będzie wielka zasługa. Poza tym przyczyni się do tego, co w Kościele i kapłaństwie najistotniejsze – do uświęcenia kapłanów” – zaznaczył ks. Nowak.

Podkreślił, że dzisiejsza uroczystość jest pięknie wpisana w rok liturgiczny: „Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest zwieńczeniem całego roku liturgicznego, tych najważniejszych wydarzeń, które przeżywamy: okres Wielkiego Postu, potem okres wielkanocny, wreszcie Pięćdziesiątnica, uroczystość Bożego Ciała – to wszystko znajduje swoje zwieńczenie, a jednocześnie największą głębię, którą Pan Bóg nam objawia w tajemnicy Serca swojego Syna”.

Cały czerwiec upływa w Kościele pod znakiem Serca Jezusowego. Jak owocnie przeżywać ten czas? Jak mówi ks. Tomasz: „Być przy Sercu Pana Jezusa, zanurzać się w nim, z tego Serca czerpać, przykładać swoje serce do Serca Bożego po to, żeby uczyć się tego rytmu – rytmu miłości”.

back to top