Anna Byrska: Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu ma za zadanie pokazać młodym, jak można być patriotą w czasie pokoju

Anna Byrska: Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu ma za zadanie pokazać młodym, jak można być patriotą w czasie pokoju

„Poprzez Akademię chcemy pokazać młodzieży, w jaki sposób w dzisiejszych czasach – czasach pokoju, można wyrażać swój patriotyzm. Chcemy pokazać, że młodzi ludzie, pracując, działając w swoich lokalnych ojczyznach, mają ogromny wpływ na to, co dzieje się w perspektywie całego kraju. Każdy mały projekt jest jak mała cegiełka, która tworzy dużą budowlę i daje ogromny efekt” – powiedziała w poranku „Siódma-Dziewiąta” Anna Byrska z Klubu Jagiellońskiego, koordynator Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu.

„Projekty są przygotowywane głównie według trzech ścieżek: samorządność, kultura pamięci oraz patriotyzm gospodarczy. Projekty są przeróżne, w tym roku mamy 14 finalistów, będzie więc projekt uczniów, którzy stworzyli grę planszową o historii swojej małej ojczyzny, będzie projekt symbolu miasta, który upamiętnia jakąś ważną postać, będą projekty patriotyczne, społeczne – przekrój będzie bardzo duży” – zapowiadała Byrska.

„Zaczynaliśmy na małą skalę od pięciu województw południowych, przy wsparciu Fundacji PKO Banku Polskiego udało nam się rozszerzyć skalę projektu na cały kraj, od 3 lat jesteśmy już w całej Polsce, a zaczęło się od tego, że patriotyzm to nie tylko chodzenie na mecz, wywieszenie flag, walka o ojczyznę i heroizm, a także codzienne społeczne działania i troska o naszą ojczyznę, zaczynając od swoich otoczeń” – opowiadała rozmówczyni Marcina Fijołka.

back to top