Dr Maciej Tabiszewski: Czasem ważniejsze niż same decyzje medyczne jest wzajemne zaufanie z zawodnikiem

Dr Maciej Tabiszewski: Czasem ważniejsze niż same decyzje medyczne jest wzajemne zaufanie z zawodnikiem

„To są trudne sytuacje i bardzo się przydaje wcześniejsza współpraca z takim zawodnikiem: wybudowanie sobie zaufania, umiejętności dyskutowania i tłumaczenia pewnych spraw i to są rzeczy ważniejsze w tym zawodzie. Czasem ważniejsze niż same decyzje medyczne jest dotarcie do zawodnika, żeby to nie była sytuacja, w której zawodnik czuje się w jakiś sposób oszukany. (…) Trzeba sobie wyrobić kontakt, w którym można sobie ufać nawzajem” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” dr Maciej Tabiszewski, ortopeda, wiceprzewodniczący Zespołu Medycznego PZPN.

„Mam nadzieję, że [Kamil Glik] będzie miał okazję zagrać i że będzie to występ rewelacyjny, natomiast z drugiej strony smucę się ze względu na Marcina Kamińskiego, którego bardzo dobrze znam, lubię i szanuję” – mówił Tabiszewski.

„Myślę, że czuję odpowiedzialność niemalże w każdej sytuacji jeżeli chodzi o decydowanie o przebiegu kariery pod względem zdrowia w kontekście zawodowych zawodników. Takie imprezy wywołują w naszym kraju ogromne poruszenie medialne i presja jest niewyobrażalna. Wiemy, że to troszkę inaczej wygląda z jednej strony, a inaczej z drugiej. Jest to trudne zadanie, ponieważ to nie jest matematyka, to jest medycyna i nie wszystko da się przewidzieć. Bazujemy tylko i wyłącznie na statystyce, a wiemy, że statystyka uśrednia: czasami trwa coś krócej, a czasami dłużej. Pozostaje określać ramy i mówić, że różnie może być” – podkreślał gość Anny Skiepko.

Dr Tabiszewski opowiadał także o niuansach na boisku, w których ważna jest kwestia zaufania do zawodników, o konieczności rozróżniania prawdziwych kontuzji od udawanych.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA