Grzegorz Kalinowski: Jeżeli nasza reprezentacja zrobiła jakiś postęp, to wyjście z grupy jest naszym obowiązkiem

Grzegorz Kalinowski: Jeżeli nasza reprezentacja zrobiła jakiś postęp, to wyjście z grupy jest naszym obowiązkiem

„Jeżeli zrobiliśmy jakiś postęp, jeżeli ta drużyna, której tak niewiele brakowało, by dotrzeć do półfinału na Euro jest o ciutkę lepsza, jeżeli nasza piłka zmierza w dobrym kierunku, o czym mówi cały czas prezes Boniek, jednocześnie podkreślając, że to bardzo silna grupa, że to Mundial, że to wielkie wyzwanie, to jednak powinniśmy wyjść z grupy, to nasz obowiązek” – mówił w poranku „Siódma 9” Grzegorz Kalinowski (futbolfejs.pl). W rozmowie z Jarosławem Wydrą odniósł się do Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które dziś zaczynają się w Rosji.

Były komentator piłkarski wspominał ceremonie otwarcia różnych mistrzostw i przyznał, że nie lubi tego momentu. „Dla mnie to trochę taki dzień-koszmar, bo ja nie lubię ceremonii otwarcia. Jedyna, jaka mi zapadła w pamięć, to ta z ‘74 r., bo była taka oryginalna, ja byłem dzieckiem, Maryla Rodowicz zaśpiewała jako jedna z tych 16 piosenkarzy i piosenkarek, którzy reprezentowali swoje kraje”.

Za cztery lata Mundial ma się odbyć w Katarze. Czy jest to możliwe?

„To jest ciekawa sprawa. To jest historia, która się w ogóle nie klei, dlatego że jedynym powodem przekładania rozgrywek ligowych w Anglii była wojna. Oprócz wojny nie było takich okoliczności, klęsk żywiołowych (…) żeby przekładać kolejkę. Tutaj nastąpiłaby miesięczna dezorganizacja rytuału, który ma ponad 100 lat. Gdyby to chodziło o 100 innych lig na świecie… Ale to jest kompletny brak szacunku dla jakiejś tradycji. Oni wymyślili futbol, oni mieli pierwszy puchar, oni mieli pierwszą ligę. Nie wiem, jak to się potoczy przez te 4 lata, jakie pieniądze dalej idą, jakie rekompensaty, jakie zabiegi dyplomatyczne i ekonomiczne, ale wydaje się to nieprawdopodobne. Anglicy bardzo mocno protestowali. Jest jeszcze drugie dno tej sprawy, czyli niebywała korupcja, do jakiej doszło, aby te mistrzostwa akurat w Katarze się odbyły, aby tam były zorganizowane” – mówił Kalinowski.

back to top