Marcin Makowski o kulisach porozumienia polsko-izraelskiego

Marcin Makowski o kulisach porozumienia polsko-izraelskiego

„Tekst, o którym mówisz – «Operacja izraelska», to moja próba odsłonienia takich kart, które do tej pory były zakryte jeśli chodzi o negocjacje polsko-izraelskie, które trwały tak naprawdę od momentu podpisania przez Andrzeja Dudę znowelizowanej ustawy o IPN i przesłanie jej do TK, aż do końca czerwca i ujawnienia tej wspólnej deklaracji premierów Netanjahu i Morawieckiego. To ciekawa, wielowątkowa operacja w tym sensie, że, jak zaczyna mój rozmówca, spotkał kogoś wysoko postawionego z Nowogrodzkiej na jednym ze spotkań i on właśnie mu powiedział, że od 1989 roku chyba w Polsce nie było tak precyzyjnie przeprowadzonej operacji dyplomatycznej, która właściwie do końca była trzymana w tajemnicy. Można oczywiście spekulować, czy tak było czy nie” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” Marcin Makowski z tygodnika „Do Rzeczy”. „Tak szerokich prac i negocjacji chyba nie prowadził żaden rząd do tej pory, pytanie, czy z sukcesem” – dodał.

„Pytanie dlaczego tak rzadko polska dyplomacja jest w stanie wzbić się na taki poziom i dlaczego ministerstwa spraw zagranicznych były po obu stronach wyłączone” – zwracał uwagę Makowski.

„Po ofensywie medialnej, politycznej, która spotkała Polskę po uchwaleniu tej nowelizacji, nie dało się wyjść bez strat z tego pojedynku. Trzeba była je co najwyżej minimalizować” – mówił rozmówca Marcina Fijołka.

Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy.

back to top