Piotr Gliński: Trudno dostosować całą reformę do – w gruncie rzeczy – widzimisię jednej osoby

Piotr Gliński: Trudno dostosować całą reformę do – w gruncie rzeczy – widzimisię jednej osoby

„Jest ostry konflikt polityczny w Polsce i wykorzystywane są wszelkie metody, ponieważ nie ma żadnego powodu żeby mieć jakiekolwiek wątpliwości. Polskie prawo jest jednoznaczne w tej kwestii, konstytucja dopuszcza, a nawet wskazuje regulację ustawową w kwestiach wieku emerytalnego sędziów. Nie ma o czym dyskutować. To jest oczywiste, że zapis konstytucyjny mówiący o kadencji w określonych przypadkach, np. nieprawności sędziego, jego śmierci, popełnienia przestępstwa, czy także kwestii wieku emerytalnego. (…) Kwestie funkcjonowania sądownictwa w Polsce reguluje konstytucja i ustawy. Reformujemy sądy, jest oczekiwanie ponad 80% społeczeństwa, aby sądownictwo zreformować i trudno dostosować całą reformę do widzimisię jednej osoby” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

„Jeśli ktoś przegra wybory, to niech je wygra w następnej turze i wtedy będzie mógł przeprowadzać swoje reformy” – tak o krytyce rządu ze strony totalnej opozycji mówił wicepremier Piotr Gliński.

„Podstawą demokracji jest realizacja programu przez partię rządzącą” – przypomniał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Zapytany o spór wokół Sądu Najwyższej, zaznaczył: „Myślę, że polskie państwo jest bardzo stabilne i damy sobie radę z rozwiązaniem tego problemu”.

Gość Marcina Fijołka odniósł się również do Ustawy 2.0: „Premier Gowin był otwarty na zmiany. (…) Ryzyko jest w tej chwili zminimalizowane” – podkreślił prof. Gliński.

Piotr Gliński komentował także bieżące działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

back to top