Prof. Andrzej Radzikowski: Im więcej tych, którzy się nie szczepią, tym mniejszy parasol ochronny nad całym społeczeństwem

Prof. Andrzej Radzikowski: Im więcej tych, którzy się nie szczepią, tym mniejszy parasol ochronny nad całym społeczeństwem

„Szczepionki nie są działaniami zero-jedynkowymi. To jest wyraźne zmniejszenie ryzyka. Natomiast im większa będzie grupa tych, którzy się nie szczepią, tym mniejszy ten parasol ochronny nad całym społeczeństwem i nawet nad tymi, którzy się nie mogą zaszczepić” – mówił w poranku „Siódma 9” prof. Andrzej Radzikowski z WUM. W rozmowie z Piotrem Otrębskim powiedział o wartości szczepień i skutkach ich zaniechania.

Jak zauważył, szczepienia niosą również pewne ryzyko, ale „każde prawdziwe działanie medyczne jest zawsze obarczone jakimś ryzykiem działań ubocznych. Jeśli ktoś mówi, że jest jakieś działanie medyczne pozbawione działań ubocznych, to już w tym się kryje pewien fałsz, już w tym jest manipulacja (…) Cała filozofia szczepień polega na tym, żeby ryzyko działań ubocznych było nieporównywalnie mniejsze od ryzyka choroby u danego osobnika, a jeszcze więcej od ryzyka epidemii”.

Co do zarzutu o wywołanie przez szczepionki autyzmu, profesor powiedział: „Ta sprawa została w wielu badaniach podsumowanych metaanalizami (…) absolutnie zdementowana. Natomiast dużo gorsza rzecz, że teraz antyszczepionkowcy podłączają się pod ruch pro-life. (…) Ruch antyszczepionkowy mówi: «My jesteśmy antyaborcjoniści» (…) Gdybyśmy zaniechali szczepień przeciwko różyczce ilość wad i uszkodzeń płodu wzrosłaby w sposób dramatyczny” – podkreślił prof. Radzikowski.

back to top