Ryszard Czarnecki: Nie możemy poświęcać na ołtarzu dobrych relacji z Ukrainą pamięci o naszych rodakach zamordowanych na Wołyniu

Ryszard Czarnecki: Nie możemy poświęcać na ołtarzu dobrych relacji z Ukrainą pamięci o naszych rodakach zamordowanych na Wołyniu

W poniedziałek w Brukseli odbył się szczyt Unia Europejska – Ukraina. Jak mówił europoseł PiS Ryszard Czarnecki, ukraińska klasa polityczna w ostatnich latach dostarczała amunicji wrogom zbliżenia Ukrainy z polityczną Europą. Wskazał na dużą korupcję, brak reform i nacjonalizm za naszą wschodnią granicą. Jednocześnie europarlamentarzysta podkreślił, że Polska powinna wspierać politycznie Ukrainę, żeby stała się ona państwem niezależnym od Rosji.

We czwartek dojdzie do spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki. Jednym z tematów rozmów będzie z pewnością trudna historia obu narodów w kontekście 75. rocznicy rzezi na Wołyniu. Ryszard Czarnecki przekonywał, że Ukraina jest partnerem Polski, ale jak zaznaczył „nie możemy poświęcać na ołtarzu dobrych relacji z Ukrainą pamięci o naszych rodakach zamordowanych na Wołyniu”.

Europoseł PiS wskazał, że prezydent Ukrainy jest politykiem pragmatycznym. „Petro Poroszenko gra kartą nacjonalistyczną na użytek wewnętrzny. Sam nie będąc nacjonalistą, ustępuje tym środowiskom. Uważa, żeby konkurentka Julia Tymoszenko nie mogła mu zarzucić, że odpuszcza pamięć o UPA. Poroszenko jest pragmatykiem, mimo wojny hybrydowej z Rosją, zachował swoje fabryki w Rosji”.

Ryszard Czarnecki komentował też zapowiedzi brytyjskiego rządu dotyczące Brexitu.

Premier Theresa May oświadczyła, że rynek brytyjski nadal będzie przyjazny dla biznesu. Sytuacja premier May nie jest jednak łatwa. W rządzie doszło do dymisji, a w partii ścierają się frakcje proeuropejskie i probrexitowe.

„Deklaracja premier Theresy May ma charakter jednostronny. To nie jest deal z Brukselą. Propozycje May są odpowiedzią na opór przeciwko miękkiemu Brexitowi w opozycji wewnątrzpartyjnej” – komentował polityk PiS. Podkreślił, że dla Warszawy powinno być ważne, czy w wyniku Brexitu część instytucji finansowych przeprowadzi się znad Tamizy nad Wisłę.

Ryszard Czarnecki zapytany o wizerunkowe korzyści Rosji płynące z organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej, odpowiedział, że nie powinny wpłynąć na zniesienie sankcji nałożonych na Rosję przez kraje zachodnie.

back to top