Łukasz Rzepecki: Jako posłowie musimy walczyć o to, żeby ludobójstwo na Wołyniu było nazywane po imieniu

Łukasz Rzepecki: Jako posłowie musimy walczyć o to, żeby ludobójstwo na Wołyniu było nazywane po imieniu

„Widzę, że prezydent Andrzej Duda od początku swojej prezydentury bardzo dba o to, żeby prawda historyczna zawsze zwyciężała, a nam, jako polskim posłom, powinno przede wszystkim na tym zależeć, żeby mówić jasno i wyraźnie, że to było ludobójstwo” – mówił w poranku „Siódma 9” Łukasz Rzepecki, poseł Kukiz’15. W rozmowie z Anną Skiepko odniósł się do obchodów rocznicy ludobójstwa na Wołyniu.

„Bardzo podobały mi się słowa i obecność na Wołyniu pana prezydenta Andrzeja Dudy, te słowa, które wypowiedział, że trzeba dać o relacje polsko-ukraińskie, ale nie wolno zapominać o prawdziwe historycznej. Ta prawda historyczna jest negowana przez władze Ukrainy. Pan Prezydent bardzo dobrze zaapelował o rozpoczęcie ekshumacji” – zaznaczył poseł, wskazując, że niezbędne jest uczczenie ofiar także przez budowę poświęconego im pomnika.

„To bardzo dobry gest, że pojechał na Wołyń, że uczcił pamięć o Polakach, którzy zostali zamordowani, ale ze strony polskiego rządu i pana premiera brakuje wsparcia i walki o tę pamięć” – dodał.

Podkreślił, że prezydent Poroszenko swoją obecnością w Sahryniu pokazał, że „chce zrzucić na Polaków odpowiedzialność. (…) To było barbarzyństwo i trzeba o tym pamiętać, a prezydent Poroszenko próbuje tę odpowiedzialność zrzucić także na Polaków, ale myślę, że to mu się nie uda”.

Poseł Rzepecki odniósł się także do zmian w ustawie o IPN, ekshumacji w Jedwabnem i wyborów samorządowych.

back to top