Prof. Włodzimierz Osadczy: Bp Grzegorz Chomyszyn mówił wprost, że nacjonalizm to największa herezja, która dotknęła jego ukraiński naród

Prof. Włodzimierz Osadczy: Bp Grzegorz Chomyszyn mówił wprost, że nacjonalizm to największa herezja, która dotknęła jego ukraiński naród

„Bp Grzegorz Chomyszyn był to jeden z niewielu hierarchów ukraińskich, który stanowczo potępiał nacjonalizm i który był orędownikiem pojednania polsko-ukraińskiego. (…) Mówił wprost, że nacjonalizm to największa herezja, która dotknęła jego naród” – mówił w poranku „Siódma 9” prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum Ucrainicum KUL. W związku z rocznicą ludobójstwa na Wołyniu opowiedział o bp. Grzegorzu Chomyszynie, który ostrzegał swoich rodaków przed nacjonalizmem.

„Był bardzo mocno wyczulony na różnego rodzaju wypaczenia ideowe, wypaczenia związane z podejściem do kwestii społecznych, kwestii narodowych. (…) Ideologię nacjonalizmu rozpoznał jako bałwochwalstwo, jako nurt pogański, a wręcz dostrzegał znamiona satanizmu. Przestrzegał bardzo mocno swój naród przed tym, żeby się nie poddawać tego rodzaju zbrodniczej ideologii. Mówił wprost, że jest to największa herezja, która dotknęła jego naród” – podkreślił profesor.

Jednocześnie jednak bp Chomyszyn był wielkim patriotą.

„Na tym paradoks polega, że można być patriotą ukraińskim, można dążyć do powstania państwa ukraińskiego (…), ale się odcinać od zbrodniczej ideologii. Jest to ważna też podpowiedź do obecnych władz polskich, które wspierają Ukrainę, w której panoszy się ideologia nacjonalizmu, udając, że wspierają ideę państwa ukraińskiego. Nic bardziej mylnego. Trzeba wprowadzić zdecydowaną granicę między ideą państwa, potrzebą państwa, a ideologią zbrodniczą. W oparciu o zbrodniczą ideologię nie da się wybudować państwa” – zaznaczył dyrektor Centrum Ucrainicum KUL.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA