Ks. Paweł Rytel-Andrianik: Pielgrzymowanie mamy w naszym narodowym DNA

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: Pielgrzymowanie mamy w naszym narodowym DNA

„Według danych CBOS ok. 7 mln Polaków w ciągu roku bierze udział w pielgrzymkach. Pielgrzymowanie mamy w naszym narodowym DNA. (…) Wydaje mi się, że to wynika z duchowości maryjnej naszego narodu” – mówił w poranku „Siódma 9” ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. W rozmowie z Jarosławem Wydrą powiedział o fenomenie polskich pielgrzymek i zachęcił do brania udziału w akcji #PolskaPielgrzymuje.

„Zachęcam, żeby zdjęcia w własnych pielgrzymek oznaczyć #PolskaPielgrzymuje. W ten sposób stworzymy taką mapę, gdzie Polacy pielgrzymują, i w Polsce, i na świecie. Będzie to również dzielenie się. Bo np. ten, kto nie może być na pielgrzymce pieszej na Jasną Górę, może jednocześnie uczestniczyć i łączyć się duchowo, widząc zdjęcia i relacje z pielgrzymek. A jak mówił św. Jan Paweł II: «Wiara umacnia się, kiedy jest przekazywana», także przez media społecznościowe. W ten sposób wszyscy tworzymy społeczność. A tu się okazuje, że wg danych CBOS ok. 7 mln Polaków w ciągu roku bierze udział w pielgrzymkach. Pielgrzymowanie mamy w naszym narodowym DNA” – mówił rzecznik KEP.

Z czego wynika to, że tak wielu Polaków pielgrzymuje?

„Wydaje mi się, że to jest związane z naszą historią, ale też z kultem maryjnym. Bo nie pielgrzymujemy, żeby pielgrzymować, tylko pielgrzymujemy, żeby być w sanktuarium Matki Najświętszej na Jasnej Górze i innych sanktuariach. Wydaje mi się, że to wynika z duchowości maryjnej naszego narodu”.

Ks. Paweł, ponieważ przebywa aktualnie w Izraelu, odniósł się także do tamtejszej sytuacji chrześcijan: „Sytuacja chrześcijan jest bardzo trudna. Do tego stopnia, że np. w Betlejem kiedyś było 90 proc. chrześcijan, obecnie jest ich ok. 17 proc. (…) Sama sytuacja w Ziemi Świętej jest trudna dla chrześcijan, ale chrześcijanie się nie poddają”.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA