Urszula Król: Obrazy Józefa Brandta to wielka epopeja rycerska XVII wieku

Urszula Król: Obrazy Józefa Brandta to wielka epopeja rycerska XVII wieku

„Przed państwa oczami będzie się rozpościerać ta wielka epopeja rycerska XVII w. (…) Oczywiście jest to pewien świat wyobrażony, w wypadku Brandta często idealizowany, ale to jest prawo każdego z artystów. Ten cały świat polskich rycerzy, Kozaków, Turków, Tatarów, licznych potyczek dziejących się na wspaniałych stepowych pejzażach naprawdę jest niezwykle poruszający, porusza naszą wyobraźnię” – mówiła w poranku „Siódma 9” Urszula Król z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, zapraszając na wystawę obrazów Józefa Brandta (1841–1915), najwybitniejszego polskiego malarza batalisty XIX wieku.

W rozmowie z Marcinem Fijołkiem przybliżyła postać artysty, ale także podkreśliła, jak trudne było tworzenie dzieł batalistycznych.

„Bycie malarzem historycznym to było naprawdę wielkie wyzwanie. Namalowanie obrazu historycznego wymagało wielu przygotowań, wielu lektur, wykonywania wielu rysunków, zbierania fotografii (…) Przyjście Muzy jest poprzedzone naprawdę dużą edukacją i wielką pracą”.

Na wystawie oprócz obrazów zobaczyć można także rekonstrukcję pracowni Brandta.

„Pracownia artysty jest takim miejscem, w którym on tworzy, pracuje, ale to też jest takie miejsce pokazowe, do którego przychodzą goście, klienci, kupcy, aby podziwiać dzieła i w wypadku Brandta – żeby podziwiać wielką kolekcję przedmiotów, które on zbierał. Fascynuje go historia. On zbiera różne stare przedmioty, meble, tkaniny, broń po to, aby to wszystko malować, żeby jego obrazy były jak najbardziej rzeczywiste. Ale również ma takiego ducha kolekcjonera, muzealnika – można powiedzieć, te przedmioty są bardzo dokładnie opisane. Pracownia Brandta wzbudzała zachwyt, była często opisywana, fotografowana, była naprawdę ważnym zjawiskiem dla życia artystycznego Monachium”.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA