Dr Bartosz Łukaszewski: Jeśli Putin starał się po raz kolejny wejść w obręb kultury europejskiej, to tym Mundialem mu się to udało

Dr Bartosz Łukaszewski: Jeśli Putin starał się po raz kolejny wejść w obręb kultury europejskiej, to tym Mundialem mu się to udało

„Jeśli Władimir Putin starał się po raz kolejny wejść w obręb kultury europejskiej, to tym mundialem mu się to po prostu udało” – stwierdził w poranku „Siódma 9” dr Bartosz Łukaszewski, socjolog z UKSW. W rozmowie z Piotrem Otrębskim wskazał na socjologiczne i kulturowe aspekty mundialu w Rosji.

Odniósł się także do spotkania Trump-Putin, które miało miejsce wczoraj w Helsinkach. „Samo spotkanie jest przełomem. W sytuacji tak zaczepnych działań, tak antagonistycznych działań ze strony Rosji w stosunku nie tylko Ukrainy czy państw bałtyckich, ale ogółem w stosunku do tego, co nazywamy kulturą europejską, jeśli w takiej sytuacji Donald Trump spotyka się z Władimirem Putinem, reprezentując – oczywiście – wiadomo jaki kraj i krąg kulturowy, ale będący w bliskim sojuszu chociażby z naszym regionem, to w takiej kwestii sami spotkanie staje się przełomem. Podobnie jeśli chodzi o Mundial, w tym kontekście warto zauważyć, że sama organizacja Mundialu przez Rosję już jest wydarzeniem bezprecedensowym, szczególnie po tych wydarzeniach, które miały miejsce 4 lata temu” – mówił ekspert.

Zwrócił także uwagę na zamieszki we Francji, które wybuchły po mistrzostwach.

„Trudno domniemywać, żeby w zamieszkach we Francji brali udział tylko chuligani piłkarscy. Tam jest szalenie duży podział. (…) Prawdopodobnie te zamieszki miały podobny skład kulturowy, socjodemograficzny co słynne zamieszki jeszcze sprzed wielu lat, które rozpoczęły się pod Paryżem” – zaznaczył dr Łukaszewski.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA