Rafał Kulisiewicz: Ignacy Paderewski to jeden z głównych architektów polskiej niepodległości

Rafał Kulisiewicz: Ignacy Paderewski to jeden z głównych architektów polskiej niepodległości

„To jeden z architektów polskiej niepodległości. Obok postaci takich jak Piłsudski czy Dmowski, Paderewski jest jednym z tych wielkich twórców. (…) Można powiedzieć, że każdy z tych ojców niepodległości grał na innym instrumencie, ale wszyscy grali jeden utwór, którym była Polska i polska niepodległość. Trzeba wspomnieć, że Paderewski jako ambasador polskości wywalczył tytaniczną pracą na Zachodzie, na salonach, ale także na dyplomatycznych spotkaniach, m.in. na konferencji wersalskiej, polską niepodległość. (…) To dzięki niemu została suwerenność Polski uznana szeroko w świecie. To jest zasługa gigantyczna” – mówił w poranku „Siódma 9” Rafał Kulisiewicz z Fundacji Służba Niepodległej. W rozmowie z Piotrem Otrębskim przypomniał postać Ignacego Paderewskiego w związku z jutrzejszym wernisażem wystawy „Paderewski w służbie Niepodległej”.

„Paderewski był wielkim erudytą, człowiekiem z niezwykłą klasą, obytym w świecie, na salonach. To był ktoś, kto w tamtych czasach idealnie się wpasował w polską potrzebę reprezentanta naszych interesów (…) W 1918 r., kiedy w Europie wszystko się gotowało, wtedy właśnie Paderewski tym swoim wielkim światowym autorytetem – był niesamowicie znany, jego koncerty przyciągały tłumy – on swoim autorytetem, swoimi kontaktami pozwolił, żeby sprawa polska była jednym z głównych tematów konferencji pokojowej w Wersalu i także pozwolił na to, żebyśmy odzyskali w takich granicach, jakie mieliśmy – przedwojennych – naszą niepodległość” – mówił Kulisiewicz.

Wernisaż odbędzie się w środę 18 lipca w Domu Polonii przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 o godz. 18. Połączony będzie z wykładem prof. Jana Żaryna.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA