Marta Bańka: Harcerstwo opiera się na służbie drugiemu człowiekowi

Marta Bańka: Harcerstwo opiera się na służbie drugiemu człowiekowi

„Zlot jest wyjątkowy. Związek Harcerstwa Polskiego obchodzi w tym roku stulecie, mamy w tym roku stulecie odzyskania niepodległości. Właśnie z okazji tych dwóch wydarzeń – objętych honorowym protektoratem pana prezydenta Andrzeja Dudy – odbywa się to wydarzenie” - mówiła w poranku „Siódma-Dziewiąta” Marta Bańka, rzeczniczka zlotu ZHP.

Red. Marcin Fijołek pytał panią Martę o program zlotu: „Program jest zróżnicowany. Dwa i pół tysiąca osób ma jednocześnie zupełnie inny program i moduły zmieniają się cyklicznie. Każdego dnia harcerze robią coś innego, np. wyjeżdżają do Gdańska na gry terenowe po mieście, poznają historię Gdańska, wchodzą do Gdańskich instytucji kultury, które udostępniły swoje przestrzenie bezpłatnie po to, żebyśmy mogli lepiej poznać miasto gospodarza. Jest też oczywiście moduł «służba». Jest on dla nas bardzo ważny, bo na tym opiera się harcerstwo, na służbie drugiemu człowiekowi, na służbie w lokalnych społecznościach. Właśnie tę lokalną społeczność tutaj, na wyspie Sobieszewskiej w okolicy Gdańska, na Kaszubach mamy okazję wspierać naszą działalnością”.

Prowadzącego interesowało, jakie zmiany zaszły w harcerstwie w porównaniu z latami osiemdziesiątymi i dziewięćdziesiątymi: „Ludzie na pewno są inni. Są to nowe, młode pokolenia, które dorastają w zupełnie innej, nowej, wolnej Polsce. Muszą się zmierzyć z innymi wyzwaniami. Obecnie drużynowi – młodzi ludzie mający osiemnaście, dwadzieścia kilka lat – dzielą swój czas pomiędzy prowadzenie drużyny […] z pracą zawodową” - odpowiadała rzeczniczka. Jednakże, każde pokolenie „harcerstwo uczy wysokiego zorganizowania swojej pracy, wypełniania zobowiązań i rzetelności”.

Jakie zadania stoją przed ZHP dzisiaj? „ZHP to formacja młodych ludzi dla młodych ludzi. Mam nadzieję, że tak organizacja będzie się rozwijać. Skauting na świecie tak wygląda. Oczywiście są osoby dorosłe, z doświadczeniem w organizacji bardzo dużych imprez, z doświadczeniem zawodowym w służbach typu policja, straż miejska, które dzielą się swoim doświadczeniem z nami […], ale siłą jest młodość i ci harcerze i harcerki nastoletni, którzy przez to, co im przekażemy podczas zlotu wniosą to do swoich małych społeczności i będą to wdrażać w życie”.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

back to top