Piotr Grzybowski: Niestety, nie możemy nie widzieć zacięć, które powstały w ciągu ostatniego roku na linii Pałac Prezydencki – rząd

Piotr Grzybowski: Niestety, nie możemy nie widzieć zacięć, które powstały w ciągu ostatniego roku na linii Pałac Prezydencki – rząd

„Niestety, nie możemy nie widzieć zacięć, które powstały w ciągu ostatniego roku na linii Pałac Prezydencki – rząd. […] Kwestia Sądu Najwyższego odbija się czkawką do dzisiaj. Chyba końca tej przepychanki nie widać. Wczoraj, bodajże formalnie zostały skierowane do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania siedmiu sędziów Sądu Najwyższego o to, czy i jaką wykładnię prawną mają stosować w zakresie przyjętych zgodnie z prawem ustaw o Sądzie Najwyższym, które zostały podpisane przez pana prezydenta i opublikowane w Monitorze Rządowym i są obowiązującym prawem. Zaistniał nam nowy byt prawny, zawiesza się działanie przepisów oficjalnie przyjętego prawa w Polsce. To rzecz niebywała. Praprzyczyną tych wszystkich kłopotów były ubiegłoroczne, lipcowe weta” - mówił w poranku „Siódma-Dziewiąta” Piotr Grzybowski publicysta „Gazety Polskiej Codziennie”.

„Niektórzy twierdzą, że można było podpisać i skierować do Trybunału, jeżeli były wątpliwości, te artykuły co do których pan prezydent – do czego oczywiście miał prawo – zgłaszał wątpliwości. Poszedł w inną stronę. […] Przypomnę naszym słuchaczom, słynną ubiegłoroczną rozmowę pani Gersdorf z panem prezydentem, po której pani Gersdorf deklarowała pełną pomoc intelektualną Sądu Najwyższego w reformie sądownictwa. Jak to dziś wygląda, czym to się skończyło, widzimy”.

Red. Grzybowski skrytykował obecną konstytucję i podzielił się interesującymi podejrzeniami: „Konstytucja jest oczywiście dokumentem normatywnym, najwyższym dla naszego państwa, ale wszyscy wiemy, że jest dokumentem ułomnym. Przede wszystkim jest dokumentem niespójnym. […] Wydaje się, że twórcy tej konstytucji mieli nie tylko chęć unormowania naszego statusu państwowego, ale również coś więcej, czyli pewien niepokój polityczny, który dzisiaj jest wykorzystywany skutecznie”.

Rozmowa dotyczyła także odrzucenia przez Senat propozycji prezydenta ws. referendum: „Pytania były rozbudowane do granic możliwości. […] Wydaje się jednak, że Senat miał możliwość umożliwienia wykonania referendum, choćby zwracając się do pana prezydenta o zmianę terminu, lub modyfikując pytania. Miał do tego prawo”.

Piotr Grzybowski opowiadał o celebrowanych niedawno siedemdziesiątych urodzinach Antoniego Macierewicza: „Byłem na 70 urodzinach pana ministra Macierewicza. Byłem pod wrażeniem przede wszystkim trzech wystąpień: pana prezesa Kaczyńskiego, który rozpoczął laudację, pewien przemarsz przez życiorys polityczny, życiorys wielkiego patrioty, który Polskę postawił na pierwszym miejscu swojego życia kosztem wielu prywatnych naukowych i rodzinnych osiągnięć. Potem było nie gorsze wystąpienie pana ministra Naimskiego, który dokonał swoistej prognozy sytuacji międzynarodowej. I zamknięcie mini wykładem profesora Cenckiewicza. Wszystkie te trzy wystąpienia były dla mnie crème de la crème. Warto o nich wspomnieć w kontekście tego, jak osoba pana ministra Macierewicza została oceniona, jaki wkład od lat sześćdziesiątych do dzisiaj w polską politykę ten polityk ma. Myślę, że należy na to patrzeć w tych kategoriach, jak również na świetną kondycję fizyczną – mieliśmy po raz pierwszy okazję obserwować skoki do wody z wieży pana Macierewicza”.

Red. Piotra Otrębskiego bardzo interesowało, dlaczego Antoni Macierewicz został odwołany z funkcji ministra: „Polityka to gra zespołowa. Realizuje się rzeczy możliwe, robi się rzeczy możliwe, możliwymi ludźmi, którzy są w danym momencie do tego najbardziej predestynowani. W związku z tym, jeżeli istniały jakieś przeszkody przed skutecznym osiągnięciem celu nadrzędnego, to myślę, że taki, powiedziałbym unik, odejście z pierwszej linii jest kolejną wielką cechą pana Macierewicza, który z wielkim zrozumieniem to uczynił. Jeszcze raz zacytuję przywołany przywołany przez pana Kaczyńskiego jego [Macierewicza] główny cel: «moim celem jest Polska, Polska niepodległa»”.

Przegląd prasy dotyczył min. wystąpienia Lecha Kaczyńskiego w Gruzji. Rozmówcy mówili też o trzech latach prezydentury Andrzeja Dudy.

 

back to top