Paweł Frątczak: Pomoc Szwedom to była wizytówka nas jako ojczyzny, naszego kraju w wyjątkowym roku stulecia odzyskania niepodległości

Paweł Frątczak: Pomoc Szwedom to była wizytówka nas jako ojczyzny, naszego kraju w wyjątkowym roku stulecia odzyskania niepodległości

„To bardzo ciężka praca przez te wszystkie dni, natomiast wielka radość, że mogliśmy pomóc Szwedom, a przede wszystkim ogromne zaskoczenie na samym początku, kiedy to Szwedzi w wyjątkowy sposób, niespotykany do tej pory powitali polskich strażaków” – tak pomoc polskich strażaków w Szwecji opisywał w poranku „Siódma-Dziewiąta” starszy brygadier Paweł Frątczak, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

„Na twarzy każdego z nich malowało się zmęczenie. To czternaście dni bardzo ciężkiej pracy na przemian w systemie dwunastogodzinnym. Lasy w Szwecji to zupełnie inne lasy niż lasy polskie. To zupełnie inny teren, powierzchnia, a także, przede wszystkim drzewostan. Polscy strażacy otrzymali w środkowej części Szwecji […] kilka odcinków bojowych, czyli kilka pożarów do ugaszenia. Pierwszy z nich obejmował około tysiąc hektarów […] Kolejne pożary to pożary o powierzchni od tysiąca do dwóch i pół tysiąca hektarów, oddalone o około pięćdziesiąt kilometrów od bazy operacji. To bardzo ciężka praca przez te wszystkie dni, natomiast wielka radość, że mogliśmy pomóc Szwedom, a przede wszystkim ogromne zaskoczenie na samym początku, kiedy to Szwedzi w wyjątkowy sposób, niespotykany do tej pory powitali polskich strażaków" – relacjonował rozmówca Piotra Otrębskiego.

„Pomoc międzynarodowa, kiedy w danym kraju dochodzi do określonego kryzysu, udzielana jest wówczas, kiedy ten kraj, zwróci się z prośbą o pomoc poprzez europejski mechanizm ochrony ludności. Szwedzi wystąpili z taką prośbą. […] Po akceptacji rząd polski podjął decyzję o wysłaniu aż prawie stu czterdziestu strażaków i czterdziestu czterech samochodów pożarniczych, a wszystkich pojazdów […] było aż sześćdziesiąt siedem. To ogromna operacja logistyczna. […] To była wizytówka nas jako ojczyzny, naszego kraju w wyjątkowym roku stulecia odzyskania niepodległości” mówił st. bryg. Frątczak.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

back to top