Bp Wiesław Lechowicz: Młodym Polakom za granicą trudno jest znaleźć katolików w swoim środowisku

Bp Wiesław Lechowicz: Młodym Polakom za granicą trudno jest znaleźć katolików w swoim środowisku

Już po raz drugi młodzi spotkali się w Warszawie, aby wspólnie szukać swojego powołania do wiary. Dobiegł końca Kongres Młodzieży Polonijnej. Wzięło w nim udział około 250 uczestników z 21 krajów, w tym między innymi z Brazylii i Stanów Zjednoczonych.

Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz podkreślił w poranku „Siódma 9” w rozmowie z Jarosławem Wydrą, że hasło kongresu jest odpowiedzią na polecenie Chrystusa.

„Pan Jezus mówił: «Macie wierzyć w tego, którego Bóg posłał». A zatem odpowiedź Pana Jezusa koresponduje z hasłem naszego kongresu: «Wiarą powołani», bo wiarą powołani to także wiarą posłani. Jesteśmy z jednej strony obdarowani wiarą, ale każdy dar jest też zadaniem. Zastanawialiśmy się podczas minionego tygodnia, w jaki sposób dbać o wiarę, w jaki sposób wiarą dzielić się z innymi osobami”. 

Zdaniem bp. Wiesława Lechowicza młodzieży trudno jest odnaleźć Boga w swoim środowisku.

„Większość z nich żyje w środowisku, które nie zadaje sobie pytań dotyczących Boga, sensu życia, życia wiecznego czy w ogóle duchowości. Żyje codziennością, żyje w sposób zmysłowy, ogranicza się do przestrzeni tej widzialnej, dotykalnej. Pytania o wiarę, o Boga są bardzo rzadkie. Też trudno jest im znaleźć w swoim środowisku katolików, tym bardziej, którzy będą praktykować, którzy będą żyć aktywnie we wspólności Kościoła”.

Uczestnicy kongresu przez ostatni tydzień brali udział w rekolekcjach, warsztatach i wycieczkach, między innymi do Muzeum Powstania Warszawskiego.

back to top