Jacek Sasin: Chcemy wspierać wszystkie samorządy, niezależnie od tego jakie barwy polityczne reprezentują

Jacek Sasin: Chcemy wspierać wszystkie samorządy, niezależnie od tego jakie barwy polityczne reprezentują

„Chcemy budować i wspierać taki samorząd, który będzie chciał również współpracy z rządem, botrudno sobie wyobrazić dobrą realizację projektów bez współpracy, w wojnie, w jakimś konflikcie z władzą rządową. Chcemy wspierać wszystkie samorządy, niezależnie od tego jakie barwy polityczne reprezentują, ale uważamy, że taką dobrą rękojmią do tego, żeby dobrze realizować projekty jest dobra współpraca [z rządem]. Chcemy tej dobrej współpracy między rządem a samorządem" – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

„W wielu samorządach mamy do czynienia z taką sytuacją, że samorządowcy czują się bardziej politykami przez duże «p». Dotyczy to zwłaszcza samorządowców związanych z partiami opozycyjnymi w dużych miastach jak Gdańsk czy Warszawa” – zwracał uwagę polityk.

„Prowadzą walkę z rządem, a nie zajmują się dobrem mieszkańców” – dodał.

„Nie jest też naszą intencją, jako rządu, żeby wkraczać w kompetencje władz samorządowych. Teraz jest ten czas, kiedy kandydaci na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, na radnych, mogą zapowiadać, jak będą chcieli urządzać swoje małe ojczyzny. My chcemy wspomagać te inicjatywy. My nie chcemy wchodzić w kompetencje samorządu, nie chcemy ich zastępować” - podkreślał Sasin.

Minister wskazał na brak oferty programowej ze strony totalnej opozycji: „Po PO nie spodziewam się żadnej konkretnej propozycji programowej, bo ta partia skupia się pw. na krytyce” – powiedział.

„Dotychczasowe konwencje skupiały się na krytykowaniu PiS-u” – przypomniał Sasin.

„To nie jest dobra sytuacja, bo w normalnej, zdrowej demokracji powinien być spór merytoryczny między rządzącymi a opozycją. (…) My na taki spór nie możemy liczyć, tylko na walkę na sztandary polityczne” – przyznał polityk Prawa i Sprawiedliwości.

back to top