Prof. Zbigniew Krysiak: W Europie trwa wojna ideologiczna rozpętana przez lewicowe ugrupowania

Prof. Zbigniew Krysiak: W Europie trwa wojna ideologiczna rozpętana przez lewicowe ugrupowania

Debata o sytuacji na Węgrzech dziś w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Na zarzuty będzie odpowiadał premier Viktor Orban. Jutro natomiast głosowana ma być rezolucja krytykująca łamanie zasad praworządności i uruchamiająca procedurę związaną z artykułem 7 unijnego traktatu. Ten sam artykuł pod koniec ubiegłego roku przeciwko Polsce uruchomiła Komisja Europejska.

Sytuacja Węgier a także Polski na arenie europejskiej była dziś komentowana w poranku Siódma9 przez prof. Zbigniewa Krysiaka. Prezes Instytutu Myśli Schumana w rozmowie z Jarosławem Wydrą ocenił, że jest to kampania ugrupowań lewicowych i neoliberalnych przed istotną utrata wpływów i władzy w instytucjach europejskich: „Ma to związek z wyborami w 2019 roku. Robią różne opieszałe ruchy i wiedzą, że jest jeszcze możliwość by uzyskali pewną pozycję i tworzą różne rozgrywki. To trzeba określić mianem wojny ideologicznej, którą rozpętały lewicowe ugrupowania. Nie należy się tym przejmować bo działania Orbana są popierane. Niesamowita większość uzyskana w węgierskim parlamencie ma możliwość zmiany konstytucji. Ostatnie wybory w Szwecji pokazują, że ten głos prawicy i ludzi, którzy pragną normalnej Europy jest istotny. Tak zaczyna się dziać w całej Europie. Nie jest to kwestia tego, że Węgry pozostaną same”.

Zdecydowano, że podczas jutrzejszego głosowania rezolucji uruchamiającej artykuł 7 przeciwko Węgrom, nie będą brane pod uwagę głosy wstrzymujące się. Przy podzielonym Europarlamencie, zwiększa to prawdopodobieństwo przyjęcia dokumentu. Takie rozwiązanie skrytykował prof. Zbigniew Krysiak: „To jest przebiegłość, nieuczciwość, wręcz niezgodność z prawem. Większość prawników twierdzi, że te głosy powinny być zaliczone przeciw. To są przykłady manipulowania, działania nieuczciwego”.

Art. 7 został uruchomiony przeciwko Polsce. W przyszłym tygodniu do naszego kraju przyleci delegacja europosłów z komisji swobód obywatelskich, by rozmawiać o praworządności. Kontrowersje wzbudza skład delegacji. Grupę konserwatystów chciał reprezentować europoseł Marek Jurek, ale koordynatorzy większości frakcji nie zgodzili się na to, uznając, że Polaków nie powinno być w delegacji. Zdaniem gościa poranka Siódma9 to przykład schizofrenii pseudoliderów w instytucjach europejskich i zaprzeczenie demokracji: „Jeśli frakcja konserwatywna deleguje Marka Jurka to nie wolno tego kwestionować. Koncepcją europarlamentarzystów, ich model funkcjonowania ma polegać na tym, że ich percepcja jest z perspektywy oglądu całej Europy. Marek Jurek jest również tym, który ten ogląd ma i jest to schizofrenia i zaprzeczenie demokracji. To pokazuje proces manipulowania”.

Prezes Instytutu Myśli Schumana ocenił, że negatywną opinię na temat Polski oraz Węgier upowszechniają lewicowe media oraz politycy Platformy Obywatelskiej: „Wiedza jest zbudowana na mediach, które są w większości lewicowe i neoliberalne. Następnie na antypolskiej postawie europosłów PO, którzy przedstawili ostatnio «spektakl» w instytucjach europejskich. Jest to oczernianie i atakowaniem własnej rodziny. Opiera się to na przyjętej ideologii tworzenia superpaństwa.

Prof. Zbigniew Krysiak we wtorkowym poranku Siódma9 skomentował także wyniki wyborów w Szwecji. Pełny zapis rozmowy do odsłuchania poniżej.

back to top