Adw. Jerzy Kwaśniewski: Ochrona wolności słowa zapewnia możliwość przedstawiania wizerunku ofiar aborcji

Adw. Jerzy Kwaśniewski: Ochrona wolności słowa zapewnia możliwość przedstawiania wizerunku ofiar aborcji

„Cieszy nas, że od wielu, wielu lat, sądy bardzo jednolicie i niezmiennie stwierdzają, że głoszenie prawdy nt. skutków aborcji poprzez pokazywanie ofiar aborcji jest kampanią społeczną objętą konstytucyjną ochroną wolności słowa, a zatem można prezentować tego typu wizerunki w przestrzeni publicznej. Podobnie jak we wszystkich innych kampaniach społecznych spotykamy się z wizerunkami wstrząsającymi, ale prezentowanymi w celu wpływu na opinię publiczną w celu realizacji pewnych dążeń organizatorów tego typu wystaw. Sądy uniewinniają, a nawet umarzają postępowania w takich sprawach, nie prowadząc postępowania dowodowego” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” adw. Jerzy Kwaśniewski, prezes zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

„Sądy dosyć często, w pierwszej fazie postępowania, wydaja tzw. wyroki nakazowe, które mają rangę mniej więcej mandatu karnego, a w przypadku sprzeciwu postępowania automatycznie upadają” – informował Kwaśniewski.

„Proszę sobie wyobrazić skutki uznania ich za winnych: to by oznaczało, że nie możemy prowadzić chociażby kampanii pamięci o Holocauście pokazujące ofiary zbrodni w Auschwitz, nie moglibyśmy prowadzić kampanii o Katyniu, Wołyniu, pamięci o Kambodży, Rwandzie, ani nawet ekolodzy nie mogą pokazywać oskórowanych zwierząt” – zwracał uwagę gość Jarosława Wydry.

Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy.

back to top