Wojciech Kolarski: Odbudowa Pałacu Saskiego musi być przedsięwzięciem państwa polskiego

Wojciech Kolarski: Odbudowa Pałacu Saskiego musi być przedsięwzięciem państwa polskiego

„Inicjatywa [odbudowania Pałacu Saskiego] zyskała wsparcie władz Rzeczpospolitej. To musi być przedsięwzięcie państwa polskiego” – powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że dojdzie do odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie: „Inicjatywa prezydenta została przedstawiona po raz pierwszy podczas posiedzenia narodowego komitetu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Tam pan prezydenta zaproponował ażeby poważnie rozważyć odbudowę Pałacu Saskiego jako pomnika niepodległości, trwałego symbolu tego wielkiego jubileuszu” – mówił Kolarski.

„Inicjatywa zyskała wsparcie władz Rzeczpospolitej. To musi być przedsięwzięcie państwa polskiego” – dodał.

Prezydencki minister zapewnił, że inicjatywa prezydenta ma wsparcie rządu i premiera: „Jest poparcie pana premiera, który nawet zaproponował, by Pałac Saski został nazwany Pałacem Niepodległości” – stwierdził.

„Wszystkie głosy, które padły, były głosami za. Ta sprawa idzie do przodu. I deklaracja, która padła przed dwoma dniami daje wysokie prawdopodobieństwo, że jednym z punktów obchodów będzie symboliczny moment, w którym rozpocznie się to wielkie przedsięwzięcie” – dodał.

Kiedy obudowa zostanie zakończona? „Niewątpliwie mówimy o kilku latach” – powiedział Kolarski.

Dyskusja nad tym, co ma się znaleźć w odbudowanym Pałacu Saskim wciąż trwa: „To musi być miejsce, które sprawi, że ta symboliczna funkcja pałacu będzie spełniona, ale też przywróci życie tej części miasta, która jest wciąż wyrwą w miejskiej tkance. To będzie miejsca, które będzie służyć wszystkim Polakom” – stwierdził minister Kolarski.

„Pan prezydent w 2015 roku, w pierwszych miesiącach prezydentowania wyraził taką myśl, byśmy poszli wspólnym marszem. (…)Wspólny marsz oddaje oczekiwania Polaków, by razem świętować. Chyba nie ma Polaka, który uważałby, że 11 listopada powinno się świętować osobno. (…) Wyobrażam sobie, że Narodowe Święto Niepodległości jest dniem wyjętym spoza wszelkich sporów. (…) Wszyscy powinniśmy wtedy odkryć, że jesteśmy wspólnotą” – mówił gość Marcin Fijołka, odnosząc się do marszu w Święto Niepodległości.

back to top