Adam Zieliński (Kukiz'15): Zapowiedzi rozwiązania komisji weryfikacyjnej to błąd

Adam Zieliński (Kukiz'15): Zapowiedzi rozwiązania komisji weryfikacyjnej to błąd

Patryk Jaki, przewodniczący komisji weryfikacyjnej badającej sprawy reprywatyzacji w Warszawie zapowiada, że jeśli zostanie prezydentem Warszawy, to rozwiąże komisję, której pracom przewodniczy. Afera reprywatyzacyjna ma być wtedy bada w innym trybie. „To błąd” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” Adam Zieliński, członek komisji weryfikacyjnej. Zieliński przekonywał, że takie działanie tylko wzmocni zarzuty krytyków, że komisja jest instrumentem politycznym służącym ministrowi Jakiemu do zwycięstwa w wyborach.

Rozmówca Piotra Otrębskiego mówił, że komisja zrobiła od początku swojej działalności wiele dobrego, ale powinna dalej pracować. Stwierdził też, że drugim krokiem do rozprawienia się z problemem reprywatyzacji powinna być duża ustawa reprywatyzacyjna. „Duża ustawa reprywatyzacyjna będzie istotnym tematem kampanijnym” – zapowiedział Zieliński, odnosząc się także do kolejnych wyborów parlamentarnych.

Gość poranka zwrócił uwagę na problemy dyplomatyczne, które blokują przyjęcie odpowiedniej ustawy. Chodzi przede wszystkim o naciski ze strony Stanów Zjednoczonych na korzystne dla ich obywateli rozwiązania. „W rozwiązaniach dyplomatycznych nie możemy być tylko biernym odbiorcą tego co chcą strony zewnętrzne” – mówił członek komisji weryfikacyjnej i podkreślał, że temat nie może zostać wyciszony.

Adam Zieliński przekonywał jednocześnie, że dużą ustawę można - jak się wyraził - poporcjować i przyjmować stopniowo.

Zieliński zdradził, że w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają konsultacje w tej sprawie. Gość stwierdził jednak, że głównym problemem jest brak w woli politycznej.

Przedstawiciel komisji weryfikacyjnej był pytany także o rozłam w radzie społecznej działającej przy komisji. Dwoje członków odeszło z rady - Ewa Andruszkiewicz została odwołana na wniosek pozostałych członków, Marek Jasiński sam zrezygnował z dalszej pracy.

Zieliński przyznał, że w radzie od początku dochodziło do konfliktów między społecznikami – znacznie częściej niż w samej komisji. „Mnie to osobiście bardzo martwi. Członkowie rady społecznej to są fantastyczni ludzie, którzy zrobili sporo dobrego dla Warszawy i lokatorów” – przekonywał Zieliński i dodawał, że w skład rady wchodzą ludzie, którzy „walczyli z reprywatyzacją zanim Patryk Jaki i członkowie komisji w ogóle dowiedzieli się o reprywatyzacji".

Zieliński podkreślił, że jeśli chodzi o oskarżenia pod adresem Ewy Andruszkiewicz o współpracę z firmą skupującą nieruchomości przejęte wskutek dzikiej reprywatyzacji, nic nie jest zweryfikowane przez żadną instytucję publiczną, ani potwierdzone dowodowo. „Chodziło o brak zaufania” – podkreślił Zieliński.

Gość programu mówił też m.in. o ostatnich pracach komisji i sprawie Marymonckiej 49: „Na Bielanach powstały dwie spółeczki. W jednej udzielały się osoby związany z PO, w drugiej osoby związane z PiS” – tłumaczył Zieliński.

Do największych porażek komisji zaliczył problemy z egzekwowaniem decyzji komisji.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA