Wojciech Wiśniewski o projekcie ustawy o Agencji Badań Medycznych

Wojciech Wiśniewski o projekcie ustawy o Agencji Badań Medycznych

„Ta ustawa ma szansę zmienić nie tylko życie studentów, ale też pracowników uczelni, a także samych pacjentów” – mówił w poranku „Siódma 9” Wojciech Wiśniewski z Fundacji Alivia. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem podjął temat projektu ustawy o Agencji Badań Medycznych.

Zwrócił uwagę na dwie kwestie związane z ustawą.

„Po pierwsze obecnie nie ma komu robić analiz dotyczących systemu ochrony zdrowia, czyli wyliczania, jakie decyzje powinny być podejmowane, a z jakich powinniśmy rezygnować. Ta organizacja będzie miała całą komórkę, która będzie zlecać prowadzenie takich badań albo sama będzie je prowadzić. To jest krok w stronę tego, o czym mówimy od dawna, czyli zarządzania w oparciu o twarde dane, a nie o luźne opinie ekspertów. Druga rzecz – i to z punktu widzenia naszych podopiecznych jest bardzo ważne – firmy farmaceutyczne inwestują w leki tylko w przypadku, jeżeli jest odpowiednio duża grupa chorych. Reszta pacjentów, mniej więcej połowa naszych podopiecznych, zbiera na bardzo proste substancje podawane poza charakterystyką produktu leczniczego, bo dla nich nigdy ten lek nie zostanie zarejestrowany w odpowiednim wskazaniu. I ta agencja ma prowadzić niesponsorowane badania kliniczne, które dla takich pacjentów są autentycznie większą szansę. Bo teraz jest tak, że granica między tym, że jestem leczony i dostanę lek, a nie jestem, jest bardzo cienka i bardzo uznaniowa. Taki wentyl bezpieczeństwa w tym systemie refundacyjnym by się przydał” – tłumaczył Wiśniewski.

Odniósł się także do zapowiadanego przez premiera Narodowego Instytutu Onkologii oraz do protestu pielęgniarek i położnych w Przemyślu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA