Piotr Dziedzic: Mamy najniższą szarą strefę odkąd są badania jej wielkości

Piotr Dziedzic: Mamy najniższą szarą strefę odkąd są badania jej wielkości

„Mamy najniższą szarą strefę odkąd są badania jej wielkości – niewiele ponad 12 proc.” – powiedział w poranku „Siódma 9” Piotr Dziedzic, dyrektor Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej (Ministerstwo Finansów). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem powiedział, jak udaje się odzyskiwać wyprowadzany VAT do budżetu.

„Nie tylko legislacyjnie możemy osiągać jakieś cele. Sama legislacja w mojej ocenie to za mało (…) Trzeba mieć jakiś pomysł na zmianę filozofii prowadzonych kontroli, prowadzonych tych działań wymierzonych w przestępczość. I nam się to udało” – zaznaczył dyrektor.

Zapytany, ile udało się rocznie odzyskać czy zwiększyć budżet, jeśli chodzi o ściągalność podatków, o ukrócenie szarej strefy, odpowiedział:

„Jeżeli mówimy o 30 mld – tak delikatnie mówiąc – wzrostu, część oczywiście spowodowana jest wzrostem gospodarczym, rozpędzoną konsumpcją, ale myślę, że ok. 8-10 proc. tej kwoty to może być efekt tych działań – nazwijmy to – gospodarczych. Natomiast reszta to jest ciężka praca pracowników Urzędów Skarbowych i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top