Filip Frąckowiak: Trzeba przywrócić sprzedaż mieszkań komunalnych

Filip Frąckowiak: Trzeba przywrócić sprzedaż mieszkań komunalnych

„Sprzedaż mieszkań komunalnych musi być przywrócona, ale do tego potrzebna jest zgoda Rady Warszawy. W obecnym składzie Rada Warszawy w ogóle zniosła coś takiego jak bonifikata na wykup mieszkań – ale trzeba uczciwie powiedzieć: większość Rady Warszawy, jaką była Platforma Obywatelska” – mówił w poranku „Siódma 9” Filip Frąckowiak, radny Warszawy (PiS). W rozmowie z Piotrem Otrębskim przybliżył plany przywrócenia systemu wykupu mieszkań komunalnych.

„Trzeba odblokować [sprzedaż mieszkań komunalnych], bo po wielu dekadach, gdy lokatorzy mieszkają w takim lokalu, łożyli pieniądze na jego utrzymanie i remontowanie, a poza tym już kolejne pokolenia mieszkają w tym mieszkaniu, to się po prostu mieszkańcom należy. Tak na to trzeba spojrzeć” – zaznaczył radny.

Odniósł się także do zmian przepisów dotyczących użytkowania wieczystego, które wejdą w życie 1 stycznia.

„To oznacza, że właściciele mieszkań stają się też właścicielami gruntów, tej części gruntów, które są pod budynkami, na których znajdują się ich mieszkania. To oznacza również, że zmieni się system płacenia. Bo to nie jest tak, że przestaną opłacać to, co było dotąd użytkowaniem wieczystym, natomiast ta kwota może być rozłożona na 20 lat lub może być jednorazowo opłacona i wtedy będzie z odpowiednią bonifikatą, która wedle ustawy wynosi 60 proc. tej całościowej sumy” – tłumaczył Frąckowiak.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top