Anna Kaszuba-Dębska o książce „Poczet królowych polskich”

Anna Kaszuba-Dębska o książce „Poczet królowych polskich”

„Pisząc i malując tę książkę, w której jest 25 postaci kobiecych, które były u szczytu władzy, przyznam szczerze, że sama nie wiedziałam o wielu z nich. Wydaje mi się, że wiele z nich jest zupełnie przemilczanych, wymazanych z pamięci i dobrze by było je przybliżyć” – powiedziała w poranku „Siódma 9” w rozmowie z Anną Skiepko Anna Kaszuba-Dębska, autorka książki „Poczet królowych polskich” (Wydawnictwo Znak emotikon).

„To taka damska odpowiedź na męski poczet Jana Matejki, aczkolwiek powiem szczerze, że bardzo wzorowałam się postaciach namalowanych przez Matejkę” – zaznaczyła autorka.

„Nie jestem historykiem, jestem z wykształcenia malarką, ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych, więc ilustracje były dla mnie ważniejsze niż tekst i zaczęłam od malowania obrazów. Są to obrazy w skali 1 do 1, wielkości 1x2 m. Malując te kobiety, mogłam więc po prostu spojrzeć im w oczy. Chciałam w ten sposób oddać ich majestat, oddać im troszeczkę chwały. Potem te obrazy zostały sfotografowane i zaprojektowane w książce” – tłumaczyła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top