Tomasz Pasieczny: Trzeba dać młodym zawodnikom kredyt zaufania. Chłopak, który nie jest wzorem mentalnym, może się nim stać

Tomasz Pasieczny: Trzeba dać młodym zawodnikom kredyt zaufania. Chłopak, który nie jest wzorem mentalnym, może się nim stać

„Obserwacja zawodnika trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Z mojej strony jest to rekomendacja. Nad każdym skautem, w strukturach klubu są ludzie, którzy podejmują decyzje co do zawodnika” – mówił w rozmowie z Anną Skiepko Tomasz Pasieczny, skaut Arsenalu Londyn, organizator warsztatów skautingowych.

Gość poranka „Siódma 9” zdradził, że ogląda około 150 meczów w roku.

„Nie umiem już oglądać piłki dla przyjemności. Złapałem się na tym, że podczas Mistrzostw Świata i meczu Polaków nie ma już we mnie duszy kibica”.

Tomasz Pasieczny podkreślił, że w przypadku młodych zawodników zwraca się uwagę nie na konkretny występ, a na potencjał.

„To, że zawodnik zagrał 2, 3 słabsze mecze to nie jest problem. Problemem jest, jeśli nie ma powtarzalności zachowań. Zawodnicy są bardzo nierówni, ale trzeba pamiętać, że rozwijają się fizycznie, co bardzo wpływa na ich formę, mobilność, szybkość i kontrole piłki. Dlatego słaby występ młodego chłopaka nie przekreśla go”.

Gość Anny Skiepko pytany był też o aspekt mentalny w ocenie młodego zawodnika.

„Nie wierzę bardzo w wywiad środowiskowy. Nie dowiemy się, jak zawodnik zareaguje, dopóki nie postawimy go w danej sytuacji. Spotkałem takich, którzy wydawali się mentalnie przygotowani na 100%, wyjeżdżali do nowego klubu i się totalnie gubili. Znam takich, o których nie można powiedzieć, że byli wzorem, a potrafili się odnaleźć. Trzeba dać młodym zawodnikom kredyt zaufania. Chłopak, który nie jest wzorem mentalnym, może się nim stać”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top