Piotr Pałka: Strona rządowa uznaje, że konstytucja z 1997 roku jest błędna aksjologicznie i nie należy jej traktować jak świętego Graala

Piotr Pałka: Strona rządowa uznaje, że konstytucja z 1997 roku jest błędna aksjologicznie i nie należy jej traktować jak świętego Graala

„Ta część linii sporu, która od początku mówi, że PiS i prezydent robią zamach na konstytucję, zamach na prawo twierdzi, że tak [że prezydent łamie prawo]. Ciekawe jest tutaj wyłamanie z tego chóru rzecznika SN Michała Laskowskiego, który mówił, że to było pewne, że się tego spodziewał i że prezydent wybrany w demokratycznych wyborach i legalna władza wykonawcza takie ruchy mogą ostatecznie wykonywać. Rzeczywiście żyjemy od prawie 2 lat w takim świecie pewnego klinczu, pewnej anarchizacji w tej sferze wymiaru sprawiedliwości. To jest jeden z przejawów tego, możemy powiedzieć o takim państwie równoległym, jedna strona uznaje pewną aksjologię prawną, która została wytworzona, zadekretowana w latach 90-tych. Strona rządowa, który ma demokratyczny mandat, by zmieniać rzeczywistość, wyznaje inną filozofię prawa i bardzo trudno jest to często zrozumieć przede wszystkim obywatelowi, który się nie interesuje na co dzień polityką, dlaczego PiS to robi i dlaczego mu to wolno robić. Robi to, ponieważ uznaje, że konstytucja z 1997 roku jest błędna aksjologicznie, w związku z tym nie do końca należy ją traktować jak świętego Graala” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” Piotr Pałka, politolog, publicysta.

W przeglądzie prasowym gość poranka mówił m.in. o prognozach wzrostu polskiego PKB, odniósł się również do postaw Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i prowadzonych przez ich sztaby kampanii.

Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy, w której gość Jarosława Wydry komentuje także kandydaturę Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej oraz sprawę mieszkań Adama Michnika.

back to top