Michał Kolanko: Trzy wersje ustawy o SN odczytuję jako pewnego rodzaju wotum nieufności wobec Ziobry

Michał Kolanko: Trzy wersje ustawy o SN odczytuję jako pewnego rodzaju wotum nieufności wobec Ziobry

„Jedna wersja [ustawy o Sądzie Najwyższym] jest przygotowywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości – tu chyba żadnego zaskoczenia nie ma. (…) Druga wersja powstaje w Kancelarii Premiera, a trzecią przygotowuje wicepremier i minister nauki – Jarosław Gowin. Są trzy pomysły jak wyjść z tej sytuacji, z tego impasu, klinczu po decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Problem polega na tym, że prawnicy prezydenta i Ministerstwo Sprawiedliwości, rząd uznali, że to orzeczenie nie jest samowykonywalne, tzn. że sędziowie nie mogą się sami do pracy przywrócić. Musi być nowa ustawa. Klincz polega na tym, że nie wiadomo jak to zrobić. (…) Ja to też odczytuje jako pewnego rodzaju wotum nieufności wobec ministra Ziobry, że są te trzy wersje” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” Michał Kolanko, dziennikarz „Rzeczpospolitej”.

„Z moich informacji wynika, że na razie Jarosław Kaczyński uznaje, że nowelizacja jest potrzebna. Być może zakończy się ogólnie na takim wariancie a’la IPN, czyli będzie szybka nowelizacja, która być może rozwiąże więcej problemów i pozwoli ten front unijny zamknąć” – twierdził gość Anny Skiepko.

Michał Kolanko omówił także kwestię przygotowań do obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości: „Gdy Polacy słyszą o tych podziałach politycznych [związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości], to pomyślą, że oni u siebie, w swoich rodzinach, także nie muszą szukać wspólnoty” – oceniał.

Dziennikarz odniósł się także do kondycji ugrupowania Kukiz’15: „Myślę, że Marek Jakubiak ma inny pomysł na swoje dalsze istnienie w polityce. Myślę, że chodzi o to, że Jakubiak zdał sobie sprawę, że funkcjonowanie w ramach klubu Kukiz’15 bez partii politycznej jest nieskuteczne”.

Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy.

back to top