Grzegorz Otrębski o roli młodego Piłsudskiego: To nie będzie pomnik

Grzegorz Otrębski o roli młodego Piłsudskiego: To nie będzie pomnik

Telewizja Polska przygotowuje serial o przygodach młodego Józefa Piłsudskiego. To jedna ze sztandarowych produkcji na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W młodego Piłsudskiego wcieli się aktor Teatru Wybrzeże Grzegorz Otrębski. Pierwszy odcinek już 11 listopada.

„Jestem zadowolony z tego, co powstało. Uważam, że cała produkcja jest na bardzo wysokim poziomie. Pracują przy tym wspaniali ludzie” – powiedział aktor, zaznaczając jednocześnie, że trudno mu oceniać produkcję, w której sam brał udział.

Reżyserem serialu jest Jarosław Marszewski, producentem i scenarzystą Jarosław Sokół, drugim scenarzystą jest Ewa Wencel, która także wciela się w jedną z postaci. W odcinku premierowym na ekranie zobaczymy m.in. Jana Englerta.

„Jakiego Piłsudskiego dostaniemy? Czy to będzie pomnik, czy człowiek z krwi i kości?” – pytał prowadzący program Piotr Otrębski. „Nie będzie to pomnik” – przekonywał gość. Zaznaczył, że scenariusz został tak napisany, żeby pokazać Piłsudskiego w pełnym wymiarze.

„Przygotowując się do roli, starałem się znaleźć informacje o człowieku, a nie suche fakty” – podkreślił aktor.

Grzegorz Otrębski zdradził, że na miesiąc przed rozpoczęciem zdjęć nauczył się jeździć konno. Jednym z największych wyzwań na planie było – jak przekonywał – przygotowywanie scen w czasie zamieci śnieżnej. Postać grana przez Otrębskiego jest porywana przez silny wiatr. Była to scena kaskaderska z wykorzystaniem lin i dźwigu.

Grzegorz Otrębski rolę w serialu zdobył, wygrywając casting. Jak podkreślił, aktorzy biorą udział w wielu castingach. Wskazał na swoje podobieństwo fizyczne do młodego Józefa Piłsudskiego, które było jednym z jego atutów.

Pytany o początki swojego aktorstwa, Otrębski przyznał, że największe wsparcie – mimo początkowych niepowodzeń w aplikowaniu do szkół teatralnych – miał ze strony mamy.

„Ziuk. Młody Piłsudski” to tytuł odcinka specjalnego przygotowanego na 11 listopada. Ostatecznie serial prawdopodobnie będzie nosił tytuł „Młody Piłsudski” – zdradził odtwórca głównej roli Grzegorz Otrębski

Premiera serialu o młodym Józefie Piłsudskim 11 listopada w TVP. Odcinek pilotażowy będzie trwał półtorej godziny. Pozostałe odcinki zostaną wyemitowane w przyszłym roku.

Grzegorz Otrębski jest absolwentem Szkoły Filmowej w Łodzi, laureatem Głównej Nagrody na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Henryka/Władzia w spektaklu „Ślub”, obecnie występuje na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Zapraszamy do wsłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA