Bogumił Łoziński: Komisji ds. Amber Gold nie udało się obronić tezy, że Donald Tusk jest bezpośrednio odpowiedzialny za aferę

Bogumił Łoziński: Komisji ds. Amber Gold nie udało się obronić tezy, że Donald Tusk jest bezpośrednio odpowiedzialny za aferę

„Wydaje mi się, że nie udało się komisji obronić takiej tezy, że Donald Tusk jest bezpośrednio odpowiedzialny za aferę Amber Gold i za stratę wielu milionów przez tysiące Polaków, a to – zdaje się – był główny cel przesłuchania, przynajmniej tak zapowiadano” – powiedział w poranku „Siódma 9” Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”. W rozmowie z Piotrem Otrębskim skomentował wczorajsze przesłuchanie Donalda Tuska przez komisję śledczą ds. Amber Gold.

„Wydaje mi się, że nie udało się komisji obronić takiej tezy, że Donald Tusk jest bezpośrednio odpowiedzialny za aferę Amber Gold i za stratę wielu milionów przez tysiące Polaków, a to – zdaje się – był główny cel przesłuchania, przynajmniej tak zapowiadano. (…) Z drugiej strony Donaldowi Tuskowi, mimo że jest bardzo sprawnym politykiem, doświadczonym i elokwentnym, jednak nie udało się według mnie zachować czystych rąk. To znaczy afera Amber Gold pokazuje teoretyczne państwo, w którym prokuratura, służby specjalne, policja de facto nie działały albo działały fatalnie. I na czele tego teoretycznego państwa stał teoretyczny premier. Bo to, co zaprezentował Donald Tusk (…) to jest całkowite umycie rąk przed odpowiedzialnością, a on jako premier miał tę odpowiedzialność” – tłumaczył redaktor.

„Jest obraz państwa, które nie funkcjonowało. Jest obraz państwa, które w wielu swoich sferach wymaga gruntownej naprawy i to ta komisja pokazała. Natomiast nie udało jej się jednoznacznie wskazać odpowiedzialnych albo kto stał za Marcinem P., złapać kogoś za rękę. Zobaczymy, jakie będą efekty pracy prokuratury” – zaznaczył Łoziński.

Gość poranka odniósł się także do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top