Wojciech Kolarski: Pałac Saski stanie się pomnikiem niepodległości

Wojciech Kolarski: Pałac Saski stanie się pomnikiem niepodległości

Zapowiada się ciepły, słoneczny dzień – przekazał na początku rozmowy prognozę pogody na 11 listopada Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Gość Piotra Otrębskiego zapytany o materialne upamiętnienie 100-lecia niepodległości w Warszawie wskazał na dwa wymiary pamięci. „Jeden wymiar to pamięć społeczna” – powiedział Wojciech Kolarski. Wskazując na upamiętnienie materialne, mówił o odbudowie Pałacu Saskiego na placu Piłsudskiego. „Prezydent Andrzej Duda ogłosi symbolicznie decyzję o odbudowie Pałacu w czasie uroczystej zmiany wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza 11 listopada”.

Piotr Otrębski pytał o scenariusz tych uroczystości. „Czy będzie symboliczna inauguracja odbudowy? Czy pan prezydent wykona jakiś gest, czy to będą tylko słowa?” – dociekał dziennikarz. Minister Kolarski zdradził, że oficjalne ogłoszenie decyzji o odbudowie Pałacu Saskiego nastąpi w trakcie centralnych uroczystości państwowych w południe po odśpiewaniu hymny państwowego. Tłumaczył, że w kolejnych tygodniach po ogłoszeniu decyzji przez prezydenta zostanie nakreślony plan dalszych działań.

„To, co najważniejsze, to jest wola polityczna. Prezydent wrócił do idei odbudowy, przedstawiając ją na posiedzeniu Narodowego Komitetu Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, gdzie propozycja została ciepło przyjęta”. Minister Kolarski przypomniał, że jest to powrót do idei Lecha Kaczyńskiego.

Przedstawiciel prezydenta dopytywany przez Piotra Otrębskiego o przyszłe przeznaczenie Pałacu, zaznaczył, że potrzebna jest ogólnospołeczna debata. Dopytywany, czy Pałac może być siedzibą senatu, czy ministerstwa, odpowiedział, że będzie to przestrzeń publiczna, otwarta, ale nie chciał jednoznacznie wskazać na przyszłą funkcję Pałacu Saskiego.

Minister Kolarski zdradził, że obecnie brany pod uwagę jest wariant odbudowy Pałacu wraz z sąsiednimi kamienicami przy Królewskiej. Plany te nie dotyczą Pałacu Brühla, który jednak – jak podkreślił minister, w dalszej przyszłości także powinien zostać zrekonstruowany.

Piotr Otrębski odwołał się do wywiadu, którego prezydent Andrzej Duda udzielił przed rokiem porankowi „Siódma 9”. Dziennikarz pytał o zapowiedzi wielkiej wystawy gospodarczej, na którą – jak zapowiadał prezydent – przeznaczono znaczne środki. Wojciech Kolarski odpowiedział, że wystawa odbędzie się w 2019 r. na błoniach wokół Stadionu Narodowego. Otrębski zauważył, że to teren, na którym prezydent Stefan Starzyński planował w latach 30-tych XX wieku Wielką Wystawę Światową. Miała się ona odbyć w roku 1944. Wojciech Kolarski przyznał, że jest to jedno z nawiązań do dorobku stulecia.

Minister był także pytany o obecność zagranicznych gości w Warszawie 11 listopada. Oświadczył też, że prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego przy placu Piłsudskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top