Marcin Czapliński: Skala obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę jest olbrzymia

Marcin Czapliński: Skala obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę jest olbrzymia

„Do tej pory odbyło się w Polsce ponad 2300 wydarzeń związanych z obchodami. Odbędzie się jeszcze w najbliższych dniach szczególnie dużo, ponad 1200, związanych stricte ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. 300 wydarzeń na skalę międzynarodową, w tym np. 11 listopada odbędzie się 11 koncertów w Polsce i 11 koncertów w takich miastach jak Tokio, Nowy Jork, Chicago, Wiedeń, Monachium, Frankfurt, związanych w stu procentach z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, więc skala tych obchodów jest olbrzymia” – mówił w poranku „Siódma 9” Marcin Czapliński z Kancelarii Prezydenta RP. W rozmowie z Anną Skiepko powiedział o obchodach 100-lecia niepodległości.

Jak podkreślił, cała Polska będzie świętować tę wyjątkową rocznicę.

„Od wielu miesięcy cała Polska tętni – cała Polska od Bałtyku po Tatry. Małe miejscowości, średnie miejscowości, średnie miejscowości, społeczności szkolne, pozaszkolne, organizacje, firmy. Właściwie wszystkie grupy społeczne są zaangażowane w mniejszym lub większym stopniu w obchody na taką skalę, na jaką nie było jeszcze w III RP”.

„11 listopada media będą głównie skupione na Warszawie, to naturalne. Tutaj będzie pan prezydent, tu będzie też Marsz Niepodległości, który wywołuje tak wiele kontrowersji. Natomiast tego dnia w Polsce będzie się odbywało tysiące wydarzeń. W małych gminach sadzenie dębów, odsłanianie pomników, uroczyste apele, biegi, akademie czy nawet jakieś wydarzenia tradycyjne jak składanie kwiatów” – opowiadał Czapliński.

„Te obchody – i tu nie trzeba nawet dobrej woli – są zauważalne wszędzie, szczególnie w mniejszych miejscowościach one są obecne. Nawet jest pewna moda, że powiat czy gmina coś organizuje” – zaznaczył.

Odpowiadając na zarzuty, że obchodów jest mało i są mało promowane, podkreślił:

„Nawet jak narzekamy, to wierzę, że spotkamy się o 12 i zaśpiewamy wspólnie hymn. Bo możemy szukać jakichś wyrafinowanych metod na świętowanie, natomiast to, co proponuje prezydent, czyli duma z biało-czerwonej, duma z naszego hymnu, duma z naszych barw narodowych, duma z symboli narodowych, jest najprostsze i najbardziej potrzebne”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top