Krzysztof Wołodźko: Marsz Niepodległości jest solą w oku liberalnej opozycji

Krzysztof Wołodźko: Marsz Niepodległości jest solą w oku liberalnej opozycji

„Myślę, że dla liberalnej opozycji Marsz Niepodległości jest solą w oku. Warto sobie uświadomić, że on od początku nie był inicjatywą rządową, państwową, ale był marszem obywatelskim” – mówił w poranku „Siódma 9” Krzysztof Wołodźko („Gazeta Polska Codziennie”). W rozmowie z Jarosławem Wydrą skomentował zakaz Marszu Niepodległości wydany wczoraj przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz.

„Jest oczywiste, że środowiska lewicowe, liberalne wywierały naciski na prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz (…) Nie wydaje mi się, żeby Marsz Niepodległości był marszem nienawiści. Sądzę, że chęć udziału w nim i takiej, a nie innej formuły, wynika z pewnej przekory Polaków, bardziej z takiego anarchizmu i braku zaufania do państwa niż z chęci głoszenia faszystowskich haseł, choć niestety (…) wydaje się, że organizatorzy bardzo lekkomyślnie podchodzą do pewnych osób, które miałyby wziąć udział w tym marszu, gości z innych państw” – tłumaczył Wołodźko.

Podkreślił również, że Marsz Niepodległości jest bardzo ważny dla Polski ze względów wizerunkowych.

„Jeżeli reprezentanci Policji mówią jasno, że wcześniej Ratusz nie zgłaszał pewnych pytań czy wątpliwości i właściwie na trzy dni przed marszem taka decyzja jest podejmowana, według mnie głównym adresatem tych przepychanek w tym momencie są media zagraniczne. Możemy dyskutować, dlaczego tak się stało, ale Marsz Niepodległości będzie de facto najważniejszym wydarzeniem transmitowanym przez zachodnie media i także przez media ogólnopolskie. (…) Sytuacja jest dosyć niebezpieczna wizerunkowo dla Polski, ponieważ mówimy o obchodach 100-lecia niepodległości i oto w świat miałby pójść przekaz, że wydarzenie najważniejsze, najbardziej medialne organizuje środowisko, które politycznie ciągle jest niezbyt liczące się (…), ale w sferze takiej symbolicznej, wyobrażeń społecznych jest to jednak bardzo istotny gracz”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top