Piotr Maciążek: Energia coraz częściej określa niepodległość

Piotr Maciążek: Energia coraz częściej określa niepodległość

„Energia coraz częściej określa niepodległość. Energia to jest konkurencyjność naszej gospodarki, to są ceny dla przedsiębiorstw, także ona bardzo często jest równie istotna jak dyskusja o bazach NATO, chociaż pozostaje nieco w cieniu. Natomiast gaz jest tylko wycinkiem tej szerszej walki, współczesnej walki, jaką państwo polskie toczy o niepodległość, bo ona cały czas jest zagrożona” – mówił w poranku „Siódma 9” Piotr Maciążek. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem opowiedział o swojej książce „Stawka większa niż gaz” (Wyd. Arbitror).

„Przesłanie książki – może dość smutne, ale starałem się pokazywać wyjście z trudnej sytuacji, którą pokazuję w książce. Teza jest dość prosta dla osób, które śledzą trochę tematy ekonomiczne. Mamy prawie trzy dekady w tej chwili niepodległej Polski po przemianach ‘89 r., a gdy przyjrzeć się niemal wszystkim newralgicznym obszarom gospodarki naszego kraju, to zaszłości z poprzedniego systemu są bardzo widoczne” – mówił autor.

„Chciałbym podkreślić, że gaz, który może nie jest aż tak istotny dla polskiej gospodarki, ale jednak spora część naszego przemysłu go potrzebuje, (…) niemal natychmiastowo kojarzy się z Rosjanami. Ale tutaj też bardzo dużo się dzieje, bo jest to pewna oś porozumienia politycznego Polski z USA. To jest świeża sprawa. Przecież podpisaliśmy właśnie nowy kontrakt z Amerykanami na dostawy gazu skroplonego. Jeden z rozdziałów mojej książki w maksymalnie przystępny sposób (…) opisuje ten proces, jak mozolnie staramy się wybić na niepodległość. Chyba mało ludzi zdaje sobie z tego sprawę, że tam, gdzie kiedyś Amerykanie wysyłali swoich Marines, dzisiaj wysyłają statki z gazem, bo energia coraz częściej określa niepodległość. Energia to jest konkurencyjność naszej gospodarki, to są ceny dla przedsiębiorstw, także ona bardzo często jest równie istotna jak dyskusja o bazach NATO, chociaż pozostaje nieco w cieniu. Natomiast gaz jest tylko wycinkiem tej szerszej walki, współczesnej walki, jaką państwo polskie toczy o niepodległość, bo ona cały czas jest zagrożona” – tłumaczył Maciążek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top