Ks. prof. Andrzej Filaber: „Nie możemy porównywać liturgii do teatru”

Ks. prof. Andrzej Filaber: „Nie możemy porównywać liturgii do teatru”

„Nie możemy porównywać liturgii do teatru” – powiedział w poranku „Siódma – Dziewiąta” ks. prof. Andrzej Filaber, który brał udział w tworzeniu instrukcji KEP o muzyce kościelnej. Zwrócił uwagę na właściwe rozumienie liturgii i naszego w nim uczestnictwa. 

„Liturgia jest nam dana do celebrowania. Kościół określa gesty, teksty, wszystkie elementy związane z liturgią, ponieważ nie możemy porównywać liturgii do teatru, jakby niektórzy chcieli widzieć, że to jakiś spektakl, w którym swoje role odgrywają poszczególni aktorzy – podkreślił rozmówca Marcina Fijołka. – To jest zupełnie co innego. My spełniamy rożne funkcje liturgiczne, bo całe zgromadzenie liturgiczne oddaje chwałę Panu Bogu, a równocześnie ma szansę na uświęcenie, bo to jest cel liturgii, tak samo cel muzyki liturgicznej. Podstawowe pomylenie pojęć to jest świadomość, że jestem kreatorem, mam możliwość dokładania od siebie czegoś. Owszem, ale w tych ramach, jakie określa Kościół, bo to jest liturgia Kościoła rzymskokatolickiego”.

Zauważył, że podstawowym problemem jest wprowadzanie do liturgii muzyki świeckiej, która powstała w innym celu, na inne okoliczności. „Mamy ogromne ilości twórczości liturgicznej i po takie trzeba sięgać” – zachęcił ks. profesor.

Instrukcja o muzyce kościelnej została przyjęta przez KEP 14 października 2017 r. podczas zebrania plenarnego w Lublinie.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA