Marek Jurek: List Georgette Mosbacher jest przykładem wyjątkowo niestosownej arogancji

Marek Jurek: List Georgette Mosbacher jest przykładem wyjątkowo niestosownej arogancji

„Ten list jest przykładem wyjątkowo niestosownej arogancji. Dyplomaci amerykańscy nie powinni zachowywać się w ten sposób wobec kraju, który żywi tyle życzliwości w stosunku do USA. To są działania zupełnie niewłaściwe” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” marszałek Marek Jurek, europoseł z Prawicy Rzeczypospolitej.

Marek Jurek przypomniał sytuację obrażenia marszałka senatu Stanisława Karczewskiego, który został obrażony przez burmistrza Jersey City Stevena Fulopa. Zdaniem Jurka „wtedy kiedy my zasadzie jedynie tłumaczymy się wtedy kiedy jesteśmy atakowani, a nie stosujemy normalnych procedur dyplomatycznych, (…) to się dorabiamy kolejnych takich aktów” – tłumaczył powody zachowania ambasador amerykańskiej.

Eurodeputowany skomentował także kwestię konfliktu na linii Ukraina-Rosja: „Sytuacja jest bardzo poważna, dlatego że jest poważna politycznie, jest bezpośrednie zagrożenie, nic więcej się na razie nie dzieje, ale Rosjanie testują na ile więcej mogą sobie pozwolić. Zawsze taka zabawa, przepraszam za ten eufemizm, mogą się źle skończyć. (…) Gdyby Rosja miała przekonanie, że każdy agresywny krok we wschodniej Europie powoduje wzmocnienie bezpieczeństwa naszych sojuszników, albo krajów z którymi jesteśmy zaprzyjaźnieni, no to wtedy by się cofnęli. (…) Oni mogą tak stopniowo naruszać równowagę strategiczną i w moim przekonaniu jest tutaj potrzebna bardziej odważna polityka, np. wysłanie po tym incydencie kolejnej grupy wojsk do Estonii lub Łotwy pokazałoby, że Rosji się nie opłaca, dlatego że im większa ich obecność na obrzeżach Rosji, tym również większe przygotowanie Zachodu do obrony”

Polityk mówił też o wpływie konfliktu Rosji z Ukrainą na budowę Nord Stream 2: „Kampania, którą prowadzimy wspólnie z innymi posłami przeciwko Nord Stream 2 tutaj, w UE, przyniosła już konkretne efekty. Zarówno PE jak i KE mówiły o tym, że jest to projekt zaprzeczający solidarności europejskiej”.

Gość Anny Skiepko odniósł się też do kwestii apelu 79 posłów do prezes Trybunału Konstytucyjnego o natychmiastowe wyznaczenie terminu rozprawy w sprawie aborcji eugenicznej: „Jak można tolerować niekonstytucyjne prawo i oczekiwać, że będziemy cierpliwie czekać aż ten stan niekonstytucyjny stanie się konstytucyjny”.

Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy.

back to top