Cezary Krysztopa: Ołtarz kompromisu aborcyjnego jest zbudowany z ciał dzieci, które zostały zabite

Cezary Krysztopa: Ołtarz kompromisu aborcyjnego jest zbudowany z ciał dzieci, które zostały zabite

„Gdyby Trybunał Konstytucyjny uznał przesłankę eugeniczną za niekonstytucyjną, to można byłoby powiedzieć, że zmiana dokonała się na poziomie konstytucji, więc byłaby trudna do odkręcenia. Ta taktyka polityczna, przedwyborcza ma ogromne koszty. Ołtarz kompromisu aborcyjnego jest zbudowany z ciał dzieci, które zostały w tym czasie zabite. Jeśli nie teraz, to kiedy?” – mówił na antenie poranka „Siódma 9” zastępca red. naczelnego „Tygodnika Solidarność” Cezary Krysztopa.

Krysztopa podkreślił, że dzieci, które w ciągu ostatnich trzech zostały zabite w polskich szpitalach, zostały zabite na konto Prawa i Sprawiedliwości. „Co prawda mają rację ci, którzy mówią, że zaostrzenie prawa aborcyjnego nie jest elementem programu wyborczego PiS. Niewątpliwie PiS dało odczuć przed wyborami elektoratowi konserwatywnemu, że ta sprawa zostanie załatwiona. Nie została załatwiona poprzez zaostrzenie prawa aborcyjnego, w związku z czym pojawił się problem «Zatrzymaj aborcję», który mówił o likwidacji przesłanki eugenicznej. Okazało się, że nawet to było za dużo” – dodał.

Zastępca red. naczelnego „Tygodnika Solidarność” odniósł się również do tzw. teorii wahadła, według której nie powinno się dokonywać zmian w prawie aborcyjnym ze względu na to, że po zmianie władzy mogłoby ono zostać zmienione w przeciwnym kierunku. „W ten sposób nie warto niczego robić, bo przyjdą inni. Tu pojawia się inny element, bo gdyby to zrobił Trybunał Konstytucyjny i uznał przesłankę eugeniczną za niekonstytucyjną, to można byłoby powiedzieć, że zmiana dokonała się na poziomie konstytucji, więc byłaby trudna do odkręcenia. Ta taktyka polityczna, przedwyborcza ma ogromne koszty. Ołtarz kompromisu aborcyjnego jest zbudowany z ciał dzieci, które zostały w tym czasie zabite. Jeśli nie teraz, to kiedy?” – tłumaczył.

„Naciskam, aby Trybunał Konstytucyjny uznał niekonstytucyjność przesłanki eugenicznej. Nie mam daleko idącej nadziei w tej sprawie, ale uważam, że PiS wybrało się na poszukiwania elektoratu środka, zapominając o tym, że ci ludzie, którzy jak małe mróweczki wynieśli PiS do władzy, to nie był elektorat środka” – powiedział Cezary Krysztopa.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top