Piotr Zgorzelski: Wykluczamy wejście do Koalicji Obywatelskiej. Współpraca z Nowoczesną byłaby trudna

Piotr Zgorzelski: Wykluczamy wejście do Koalicji Obywatelskiej. Współpraca z Nowoczesną byłaby trudna

„Wykluczamy całkowicie wejście do Koalicji Obywatelskiej. To był projekt PO i Nowoczesnej na wybory samorządowe. Nie wiem, na ile przełoży się on na kolejne wybory. Mamy różne oferty na stole, ale chyba pójdziemy pod własnym szyldem do wyborów parlamentarnych, ale jesteśmy otwarci na rozmowy” – powiedział w poranku „Siódma 9” w rozmowie z Karolem Gacem poseł PSL Piotr Zgorzelski.

Poseł PSL przyznał, że wybory samorządowe są trudne do oceny w kategoriach sukcesu i porażki, bo w wymiarze politycznym odnoszą się one tylko do sejmików, a pod względem ilościowym do liczby radnych. „Każdy ogłasza się zwycięzcą w tej kategorii, w której udało mu się uzyskać dobry wynik. Ponad 3 tys. miejsc w radach gmin do 20 tys. mieszkańców to sukces PSL. W powiatach nie spełniły się nasze marzenia i nie utrzymaliśmy 150 powiatów. Refleksja musi być. W wymiarze regionalnym pewnie też chciałoby się lepiej, ale globalnie trzecia siła polityczna. Partia była poddana procesowi anihilacji w mediach rządowych. Beata Mazurek mówiła o tym, że PSL należy zlikwidować, a to chyba jeszcze mocniejsze słowa. Na drugi dzień PSL chciało się przytulać i to pewnie tak mocno, aby go zadusić” – powiedział.

Zgorzelski zdradził też, że w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego w PSL dominują dwie propozycje. „Na posiedzeniu Rady Naczelnej PSL podejmiemy decyzję, w jaki sposób będziemy przygotować się do wyborów. Pierwsze przekonanie jest takie, aby PSL szło pod własnym szyldem. Drugie przekonanie jest takie, aby w oparciu o dobre doświadczenia z PE budować wraz z PO listę wyborczą. Te dwa poglądy są mniej więcej równorzędne. To nie jest nasz problem, czy Nowoczesna wchodziłaby do projektu EPP, będąc w ALDE. Nie wiadomo, co z tą partią w ogóle będzie. Mówimy o współpracy EPP, która była dobra dla Polski” – wyjaśnił.

Poseł PSL zapewnił też, że jego ugrupowanie nie wejdzie do Koalicji Obywatelskiej, ponieważ był to projekt PO i Nowoczesnej na wybory samorządowe. „Centrum opustoszało i tylko my tam pozostaliśmy. PO skręciła w lewo po współpracy z Barbarą Nowacką, a PiS skręcił w prawo. Nie wykluczamy koalicji, ale tylko z PO. ALDE jest bardziej liberalna, antyspołeczna. Współpraca z PO i Nowoczesną byłaby ciężka” – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA