Ks. dr Janusz Stańczuk: Adwent jest bilansem naszej wiary, który musimy zrobić

Ks. dr Janusz Stańczuk: Adwent jest bilansem naszej wiary, który musimy zrobić

„Tak naprawdę Adwent jest bilansem naszej wiary, który musimy zrobić. Gadżety mogą nas czasami tylko rozproszyć” – mówił w poranku „Siódma 9” ks. dr Janusz Stańczuk, redaktor naczelny miesięcznika „Tak rodzinie”. W rozmowie z Karolem Gacem wskazał na istotę Adwentu i przypomniał jego historię.

„Liturgia Adwentu kształtowała się dwoma torami. Od IV w. mamy pierwsze zapiski. I te dwa nurty pokazują, że ludzie mieli różne pomysły w sercach, bo Adwent zrodził się tak naprawdę z potrzeby serca. Każdy z nas wie, że jeśli się zbliża jakieś fajne wydarzenie, ważne wydarzenie – najbliższe to Boże Narodzenie – to coś by wypadało przygotować. O ile północ Europy, kraje galijskie ewangelizowane przez mnichów iroszkockich wchodziły zawsze w takie poważne przygotowanie, takie głębokie, o tyle Rzym, kraje południowe więcej miały tam światła, radości. Liturgia Adwentu to trochę odbija. Ten pierwszy czas to jest przygotowanie bardziej na przyjście Chrystusa, na to, że kiedyś świat się skończy. Po grecku zresztą, jeśli chcielibyśmy powiedzieć «adwent», musielibyśmy powiedzieć «paruzja». (…) Ten czas od 16 jest tak bardziej pod Boże Narodzenie” – tłumaczył gość poranka.

Zachęcił także, aby włączać dzieci w zwyczaje adwentowe i przeżywanie tego czasu.

„Zachęcam, by korzystać ze wszystkiego, co jest możliwe w Adwencie, na tym poziomie dziecięcym, antropomorficznym, plastycznym, przygotowywać lampiony”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA