Piotr Uściński: Każdy poseł PiS może postępować zgodnie ze swoim własnym sumieniem

Piotr Uściński: Każdy poseł PiS może postępować zgodnie ze swoim własnym sumieniem

Minął rok od złożenia obywatelskiego projektu „Zatrzymaj Aborcję”. Propozycja zmian w przepisach ma na celu wykreślenie z ustawy o planowaniu rodziny wyjątku pozwalającego na zabicie dziecka nienarodzonego ze względu na stwierdzoną prenatalnie niepełnosprawność lub chorobę.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podkreśla, że „na straży życia ludzkiego stoi nauka”. Z tymi słowami zgadza się poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Uściński, który w rozmowie z Jarosławem Wydrą podkreślił w poranku „Siódma 9”, że popiera projekt „Zatrzymaj Aborcję”.

„Zgadzam się w zupełności ze słowami arcybiskupa. Cieszę się też, że arcybiskup powołuje się na prawa człowieka, bo to jest bardzo ważne w dyskusji nad prawem do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zakaz aborcji nie ma wynikać z tego, że Kościół taki mówi, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, tylko dlatego, że chcemy przestrzegać praw człowieka, że szanujemy każde życie”.

Od kilku miesięcy posłowie nie podjęli prac nad tym projektem. Jak zaznacza Piotr Uściński – w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem byłby wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

„Rozstrzygnięcie Trybunału byłoby zdecydowanie lepsze dla sprawy. Na długie lata, być może na dziesiątki lat albo na wieki całe może spowodować, że w Polsce aborcja nie będzie dopuszczalna. Skutek wyroku Trybunału byłby zdecydowanie lepszy dla sprawy”.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości głosować mogą zgodnie ze swoim sumieniem – dodał Piotr Uściński.

„Nie słyszałem nigdy od prezesa Kaczyńskiego, żeby bronił posłom Prawa i Sprawiedliwości głosowania w sprawie obrony życia zgodnie z własnym sumieniem. Mamy wolność sumienia w Prawie i Sprawiedliwości. Każdy poseł może głosować i postępować w zgodzie ze swoim sumieniem”.

Rozmowa w czwartkowym poranku „Siódma 9” dotyczyła także szczytu klimatycznego COP 24 w Katowicach oraz zarzutów dla Sławomira Neumanna postawionych przez prokuraturę w Jeleniej Górze.

Całość rozmowy do odsłuchania poniżej.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA