Marzenna Nowakowska: Marzyłam, by wyprowadzić się w najpiękniejsze miejsce świata

Marzenna Nowakowska: Marzyłam, by wyprowadzić się w najpiękniejsze miejsce świata

Nie tylko egzotyczne zwierzęta dają mnóstwo radości. Także te za naszymi oknami są równie, a nawet bardziej emocjonujące – przekonywała w czwartkowym poranku „Siódma 9” Marzenna Nowakowska, autorka książki „Safari poza progiem domu”. W rozmowie z Jarosławem Wydrą przyrodniczka przyznała, że pomysł na tę pozycję nie był jej, ale jest niezwykle radosna, że jest autorką tej książki.

„To jest książka, którą wymyśliło wydawnictwo Zona Zero i bardzo się cieszę, że zwróciło się właśnie do mnie. Wydawnictwo pomyślało sobie, że brakuje książki, która opisuje zwierzęta nasze własne z naszej perspektywy, ale również z perspektywy badań naukowców z całego świata. Takie nieznane zupełnie aspekty tych zachowań”.

Marzenna Nowakowska stosuje w książce wyjątkowy sposób narracji, która pozwala przenieść się dorosłemu czytelnikowi do czasów swojego dzieciństwa.

„Kiedyś o zwierzętach opowiadało się na tak: «Przeleciała mi sarenka przez drogę». Teraz są tak szczegółowe badania, że można snuć całe historie, ale kiedy się wie i przeczyta w książce, to się widzi te zachowania dużo lepiej, niż kiedy się nie wiedziało”.

Autorka książki „Safari poza progiem domu” przeniosła się w sam środek dzikiej natury 14 lat temu z centrum Warszawy.

„Obydwoje jesteśmy przyrodnikami i marzyliśmy o tym, że jak się wyprowadzić to w najpiękniejsze miejsce świata. To był wyjazd za mężem, ale w rejon dziki, gdzie nie mamy sąsiadów. Nie przylega do nas żadna inna działka. Mogę biegać od okna do okna i jak na ambonie oglądać te zwierzęta. Zakochaliśmy się w tym krajobrazie. To był jeden z najpiękniejszych krajobrazów, jakie widziałam w Polsce”.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Marzenną Nowakowską na temat książki „Safari poza progiem domu”.

back to top