Klerycy Mariusz Kowalski i Mateusz Kania zapraszają na sztukę „Czy zobaczę cię jutro?”

Klerycy Mariusz Kowalski i Mateusz Kania zapraszają na sztukę „Czy zobaczę cię jutro?”

„Nasza sztuka opowiada o czasach II wojny światowej, o czasach okupacji, o zmaganiu się z życiem codziennym. Powstała na podstawie filmu «Zakazane piosenki», pierwszego powojennego pełnometrażowego filmu, który w Polsce był dostępny. Pokazuje takie zmaganie się z życiem codziennym, tą niepewnością, czy jeszcze człowiek dożyje do następnego dnia” – mówił w poranku „Siódma 9” Mateusz Kania, który razem z Mariuszem Kowalskim opowiedział o sztuce „Czy zobaczę cię jutro?”. Jutro odbędzie się uroczysta premiera sztuki w Wyższym Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

„Nasza sztuka wpisuje się w cykl obchodów niepodległościowych. Z tego co widzimy, jest to ludziom bardzo potrzebne i ludzie bardzo angażują się w te obchody razem z nami, świętowanie poprzez wspólny śpiew, poprzez jakąś dużą interakcję z tym, co się dzieje na scenie. Widać, że ludzie dalej czują klima obchodów” – mówił Mariusz Kowalski.

„Podchodzę do tej sztuki z taką myślą: nigdy więcej wojny. Jest to dramat opowiadający o życiu codziennym w okupowanej Warszawie. Na ostatnim spektaklu był obecny bp Romuald Kamiński, ordynariusz naszej diecezji, i on zwrócił uwagę, że ta sztuka jest pełna nadziei, nadziei na jutro, na spotkanie, na to, że pomimo że jest źle, to zawsze nasz los może się poprawić” – opowiadał Mateusz Kania.

Mariusz Kowalski dodał: „Wydaje mi się, że tamtych czasach nadzieja była ludziom bardzo potrzebna, co zresztą udało nam się pokazać w takich scenach typu codzienne zamawianie kawy, codzienne spotkanie na klatce. Tam ta nadzieja jest, pomimo że jest źle, za oknem wojska niemieckie, to jednak ta codzienność w jakiś sposób się kształtuje. Wydaje mi się, że to tym ludziom dawało siłę do walki, a z drugiej strony – czy zobaczę cię jutro, czy przetrwam to wszystko, czy doczekam końca wojny, co też jest pokazane w naszym spektaklu, że ta odpowiedź nie zawsze jest oczywista”.

Szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top